Pesymistyczną wizję przyszłości Jastrzębskiej Spółki Węglowej roztaczają Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW. Działacze uważają, że na początku 2025 r. firma może utracić płynność finansową. Związkowcy protestują przeciwko zwalnianiu pracowników spółki.
- Panowie z kadry, przedstawiciele ludzi wyedukowanych, mają problem czytania ze zrozumieniem albo uważają wszystkich za idiotów! - czytamy w ulotce, która trafia do pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Po ponad dwóch miesiącach od wypadku w kopalni Rydułtowy, we wtorek (17.09.) na specjalnej konferencji z udziałem m.in. Roberta Kropiwnickiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych pokazano symulację tej katastrofy. W spotkaniu wzięli także udział ratownicy biorący udział w akcji oraz pan Dominik – górnik, który przeżył...
Do 30 września na konta pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynie pierwsza transza nagrody jednorazowej, kolejna – w grudniu. Jej wysokość uzależniona jest od stanowiska zajmowanego w firmie. Tradycyjnie, najwięcej otrzymają osoby zatrudnione bezpośrednio przy produkcji.
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystosował list do pracowników spółki, w którym zwrócił uwagę na przerost zatrudnienia w grupie pracowników administracyjnych. Zarzucił też swoim poprzednikom brak troski o pracowników bezpośrednio związanych z wydobyciem. W odpowiedzi na to związkowcy zrzeszeni w Związku Zawodowym „Kadra”...
Masz problem z uszkodzeniami swojego domu lub posesji spowodowanymi działalnością górniczą? Nie wiesz, jak skutecznie walczyć o odszkodowanie? Zapraszamy na spotkanie z ekspertami z firmy Kompensata, którzy pomogą Ci odzyskać to, co Ci się należy!
Tekst sponsorowany
Wiele osób zamieszkujących tereny górnicze w Jastrzębiu-Zdroju i okolicach boryka się z problemami związanymi ze szkodami górniczymi. Pękające ściany, osiadające fundamenty czy uszkodzenia infrastruktury to tylko niektóre z problemów, które mogą wynikać z działalności kopalń. Niestety, czas na zgłoszenie roszczeń o odszkodowanie...
Tekst sponsorowany
Sytuacja ekonomiczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie jest najlepsza. Pierwszy kwartał tego roku firma zanotowała stratę w wysokości 9,7 mln zł netto. Wyniki za półrocze zostaną ogłoszone 27 września. Tymczasem działacze związku zawodowego „Sierpień 80. Konfederacja” zwracają uwagę na „wieloletnie zaniedbania i złe zarządzanie" firmą.
44 lata temu podpisano jedno z historycznych porozumień sierpniowych – Porozumienie Jastrzębskie, które stało się symbolem oporu przeciwko komunistycznej władzy i walki o prawa pracowników. Dziś przed pomnikiem na kopalni Zofiówka odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.
Sierpniowa sesja nadzwyczajna Rady Miasta poświęcona była dwóm pokopalnianym wieżom szybowym. Radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość chcą uratować je przed wyburzeniem. Uważają, że obiekty te wpisały się w krajobraz historyczny górniczego miasta.
Europejski Zielony Ład, czyli plan wspólnoty europejskiej jak osiągnąć kontynent neutralny dla klimatu, wzbudza kontrowersje. Zakłada m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych. Związkowcy z „Solidarności” JSW wzywają do odrzucenia tych założeń w ogólnokrajowym referendum.
Polskę czekają zmiany dotyczące spalania węgla. Ma to związek z ochroną środowiska, a jeszcze bardziej z wymogami, jakie stawia przed nami Unia Europejska. Krajowy Plan Odbudowy, który umożliwia naszemu krajowi sięgnięcie po fundusze europejskie, zakłada ograniczenia dotyczące użytkowania pewnych rodzajów węgla.
Grupa Kapitałowa JSW jest gotowa uczestniczyć w procesie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. JSW SA dysponuje surowcem krytycznym dla UE, który jest niezbędny do produkcji stali, która z kolei jest niezbędna do budowy elektrowni jądrowych.
Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej uważają, że ich firma jest w trudnej sytuacji. Ma na to wskazywać spadek produkcji zauważalny z roku na rok oraz sięganie po środki zgromadzone na tzw. Funduszu Stabilizacyjnym. Nie bez znaczenia ma być także polityka Unii Europejskiej związana z procesem dekarbonizacji.
Wczoraj w nocy w kopalni Borynia - Zofiówka - Bzie w Ruchu Zofiówka doszło do zgonu naturalnego 47- letniego pracownika. Do zdarzenia doszło na poziomie 900 w przecince C-2 około godziny 22.00.
"Sprawa jest zakończona" - mówi poseł Grzegorz Matusiak. Okazuje sie, że nie do końca, bo Sąd Okręgowy w Rybniku uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju.
O tym, że pogarsza się kondycja polskiego górnictwa, piszą do premiera Donalda Tuska związkowcy z NSZZ „Solidarność”. Dominik Kolorz i Bogusław Hutek nie kryją obaw, że wkrótce może dojść do przyśpieszonej likwidacji kopalń.