
Grzegorz Matusiak
Poseł na Sejm RP
Grzegorz Matusiak (ur. 24 lutego 1961 r. w Jaworznie) – polski samorządowiec, inżynier, przewodniczący rady miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju w latach 2010–2011, poseł na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji.
Z wykształcenia inżynier automatyk, ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Został pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka. W 1989 wstąpił do NSZZ "Solidarność". Przez kilkanaście lat przewodniczył zarządowi osiedla Zofiówka.
Działał w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów, następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski. W wyborach samorządowych w 2006 i w 2010 był wybierany do rady miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju. W 2010 kandydował jednocześnie bez powodzenia na urząd prezydenta tego miasta, przegrywając w pierwszej turze. Objął następnie funkcję przewodniczącego rady miejskiej VI kadencji. W 2011 wystartował w wyborach parlamentarnych (również jako przedstawiciel PiS). Uzyskał mandat poselski, otrzymując 6889 głosów w okręgu rybnickim. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w kolejnych wyborach parlamentarnych - w 2015, 2019 i 2023 roku.
Jest żonaty, ma syna.
Tylko dzięki silnemu poparciu wyborców z Jastrzębia Krzysztof Gadowski i Grzegorz Matusiak uzyskali wynik dający im mandat poselski. Inne miasta nie głosowały na nich prawie wcale.
Grzegorz Matusiak, przewodniczący Rady Miasta i kandydat na posła w nadchodzących wyborach, w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej jastrzębskiego PiS powiedział, że uda mu się dostać do parlamentu.
Grzegorz Matusiak najprawdopodobniej znajdzie się na szóstym miejscu listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rybnicki. Tak wynika z nieoficjalnych informacji, które pojawiły się w kręgach PiS.
19 sierpnia Grzegorz Matusiak złożył zawiadomienie do Komendy Policji w Jastrzębiu-Zdroju o zniszczeniu kilku swoich banerów, które zawieszone były na terenie miasta. Banery był? zawieszone m.in. na ulicy Pszczyńskiej oraz Armii Krajowej.
27 lipca Rada Miasta miała podjąć uchwałę dotyczącą udzielenia bonifikaty Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Do głosowania jednak nie doszło - na sesji nie pojawiła się nawet połowa radnych.
2 czerwca odbyła się konferencja prasowa jastrzębskiego Prawa i Sprawiedliwości. Tematem rozmów było m.in. udzielenie absolutorium prezydentowi oraz kandydatury jastrzębskiego PiS do Sejmu.
Na zaproszenie Grzegorza Matusiaka, do Jastrzębia-Zdroju przyjedzie Poseł RP Antoni Macierewicz. Wstępny termin to 27 czerwca. Szczegóły wizyty poznamy wkrótce.
8 grudnia wznowiono sesję Rady Miasta, przerwaną 2.12 na wniosek radnego Krzysztofa Baradzieja. Radni mogli więc podjąć uchwały odnośnie do wyboru prezydium.
Sąd apelacyjny w Katowicach zdecydował, że redaktor naczelny "Nowych faktów w Jastrzębiu-Zdroju" zostanie oczyszczony z zarzutów, jakie wystosował w jego kierunku Grzegorz Matusiak.
Grzegorz Matusiak wygrał w Sądzie Okręgowym z redaktorem naczelnym "Nowych faktów w Jastrzębiu-Zdroju". Ten musi przeprosić kandydata na prezydenta. Wyrok nie jest prawomocny.
Jak informuje jastrzębskie Prawo i Sprawiedliwość, program Grzegorza Matusiaka „Jastrzębie Zdrój - Solidarność i Rozwój” został nagrodzony przez Jarosława Kaczyńskiego za najlepszy program samorządowy.
W środę 10 listopada odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miasta. Jastrzębska młodzież wybrała nowych zastępców przewodniczącego rady, nowego sekretarza oraz rzecznika. Powołano także kilka komisji.
- W ostatnich dniach doszło do niszczenia materiałów wyborczych PiS - donosi na swojej stronie Grzegorz Matusiak, przewodniczący Rady Miasta i kandydat PiS na prezydenta Jastrzębia.
W środę został zarejestrowany komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości w Jastrzębiu-Zdroju. Nie zarejestrowano natomiast PiS-owskiego kandydata na prezydenta miasta Grzegorza Matusiaka, opóźnienie wynikało z odmiennej interpretacji przepisów.
W minioną sobotę ruszyła „Akademia Samorządowa 2010. Warsztaty dla kandydatów na radnych”, czyli wykłady dla osób chcących ubiegać się o fotel radnego naszego miasta.