Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Duma i zniszczenia – wyboista droga do aquaparku [WIEDO]

Słowo „aquapark” od lat elektryzuje mieszkańców. Trudno się dziwić, ponieważ basen letni w Parku Zdrojowym oraz dwie kryte pływalnie nie zaspokajają ich potrzeb. Może niewielu już pamięta, ale w tej sprawie, w 2014 roku, powstała nawet specjalna petycja skierowana do władz miasta. Dekadę później z jastrzębskiego magistratu padły konkretne zobowiązania dotyczące tej kwestii.

Duma i zniszczenia – wyboista droga do aquaparku [WIEDO]
Kryta pływalnia istniała niegdyś na placu przed KWK „Moszczenica” (fot. pierwsza z lewej) Fot. UM Jastrzębie, KaBa

Jastrzębska duma – stadion wodny

Historia basenów w naszym mieście sięga czasów jeszcze przed II wojną światową. Najstarszym jastrzębskim kąpieliskiem jest basen w Zdroju, obecnie kąpielisko „Zdrój”, oddany do użytku w 1937 roku. Był oblegany nie tylko przez kuracjuszy, ale również weekendowych gości ze stolicy województwa – Katowic. Bez przesady można go nazwać dumą ówczesnego uzdrowiska. W 2007 roku obiekt zmodernizowano.

Basen w Zdroju nazywany stadionem wodnym. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Basen w Zdroju nazywany stadionem wodnym. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tych basenów już nie ma

Powojenna historia basenowa związana jest z krytą pływalnią przy kopalni „Moszczenica”, otwartą w 1973 roku. Jednak wraz z likwidacją zakładu pracy w 2001 roku przestała pełnić swoją funkcję i wkrótce została zlikwidowana. Innym basenem, cieszącym się popularnością wśród mieszkańców, był ten zlokalizowany w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego. Powstał w połowie lat 70., a jego wykonawcą była kopalnia „Moszczenica”. Dziś trudno byłoby nazwać to miejsce basenem, ale kiedyś był oblegany przez jastrzębian. Basen zniknął z powierzchni ziemi, gdy za pierwszej kadencji Anny Hetman zmodernizowano OWN. Trzecim basenem, który już nie istnieje, był ten mieszczący się w hotelu „Diament”, wybudowany w 1989 roku. Jednak zakończył swój żywot w 2011 roku, wraz z rozebraniem budynku.

W hotelu „Diament” mieścił się kiedyś popularny basen. Fot. arch./jastrzebieonline
W hotelu „Diament” mieścił się kiedyś popularny basen. Fot. arch./jastrzebieonline

Baseny szkolne

Dwa kryte baseny, które nadal działają, zostały wybudowane jako obiekty szkolne. Pierwszy z nich powstał przy Zespole Szkół Nr 6, dawnej szkole górniczej oraz przy Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego (1987 r.). Ten ostatni jest obecnie basem miejskim o miłej nazwie „Laguna”. Warto przypomnieć, że niemałą sensacją było zamontowanie tam kilka lat temu jacuzzi i uruchomienie sauny. Jednak na więcej atrakcji miejsca nie ma.

Aquapark i polityka

Mieszkańcy coraz częściej zaczęli domagać się nowoczesnego basenu, najlepiej aquaparku z prawdziwego zdarzenia. W 2014 roku powstała nawet specjalna petycja internetowa w tej sprawie. W 2016 roku w budżecie miasta uwzględniono zadanie „Budowa basenu miejskiego” w kwocie 29 793 zł. Rok później magistrat (za pierwszej prezydentury Anny Hetman) zamówił studium wykonalności obiektu. Rozważano cztery lokalizacje: teren po byłym hotelu „Diament”, przy ul. Witczaka, ul. Północnej oraz ul. Rozwojowej (była KWK „Moszczenica”). Dodatkowo rozważano rozbudowę pływalni „Laguna”. Władze skłaniały się ku lokalizacji przy al. Jana Pawła II ze względu na łatwy dojazd i możliwość zbudowania miejsc parkingowych. Istniał również zamysł, aby hala sportowa, lodowisko i basen stworzyły kompleks sportowy. Jednak nie udało się dojść do porozumienia w kwestii sprzedaży terenu z jego właścicielem, czyli JSW.

Na lata 2024 i 2025 w budżecie miasta w ramach zadania „Rozbudowa basenu Laguna” zaplanowano środki w łącznej kwocie 300 000 zł. W lutym ubiegłego roku podjęto działania zmierzające do opracowania wstępnego dokumentu określającego możliwości techniczne oraz kierunki rozbudowy basenu „Laguna”, m.in. o strefę rodzinną i rekreacyjną wraz ze zjeżdżalnią zewnętrzną.

Kampania wyborcza i aquapark

Aquapark stał się jednym z kluczowych tematów samorządowej kampanii wyborczej w 2024 roku. Walcząca o trzecią kadencję prezydent Anna Hetman prezentowała plany budowy aquaparku w oparciu o rozbudowę basenu przy Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego - „Laguny”. Natomiast jej konkurent, Michał Urgoł, uczynił z tego jeden z głównych punktów kampanii wyborczej. Jednak nie określał, gdzie basen miałby powstać. Deklarował, że obiekt zostanie zbudowany z wykorzystaniem geotermii. Po wygranych wyborach – teraz już jako prezydent – nie porzucił swojego pomysłu.

Poniżej Plan budowy aquaparku zaproponowany przez prezydenta Michała Urgoła w maju br.

Kolor zielony to teren aquaparku, żółty - parking, czerwony - parking po nabyciu przez miasto strefy centrum. Fot. UM Jastrzębie-Zdrój
Kolor zielony to teren aquaparku, żółty - parking, czerwony - parking po nabyciu przez miasto strefy centrum. Fot. UM Jastrzębie-Zdrój

A jednak aquapark przy „Lagunie” i ZS nr 2

Niedawno prezydent Michał Urgoł ogłosił, że aquapark powstanie w sąsiedztwie pływalni „Laguna” i Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego, przy ul. Warszawskiej. O wyborze tej lokalizacji zadecydował brak eksploatacji podziemnej, możliwość prac nad geotermią oraz perspektywa stworzenia kompleksu rekreacyjnego z „Laguną” i pobliskimi boiskami.

Boiska przy „Korfantym” utworzą wraz z basenem kompleks sportowo-rekreacyjny. Fot. KaBa
Boiska przy „Korfantym” utworzą wraz z basenem kompleks sportowo-rekreacyjny. Fot. KaBa

Teren, na którym ma się znaleźć obiekt, jest pięciokrotnie większy od już istniejącej pływalni. Przewiduje się, że aquapark będzie wyposażony w basen dla osób aktywnie uprawiających sport, wodny plac zabaw dla małych dzieci oraz zjeżdżalnie dla młodzieży. Nie zabraknie gastronomii oraz szeroko rozumianej strefy relaksu, obejmującej saunarium i grotę solną. Możliwe, że powstaną również inhalatorium i jacuzzi.

Według posiadanych analiz na głębokości około 1300 m temperatura wód osiąga 54°C. Dane Państwowego Instytutu Geologii wskazują, że na głębokości nieco ponad 2000 m (na przykładzie Ruptawy) temperatura wzrasta do 95°C.

Skąd pieniądze na obiekt?

Aquapark ma zostać sfinansowany ze środków własnych lub – jeśli uda się je pozyskać – zewnętrznych. Koszty odwiertów geotermalnych są jednak ogromne, dlatego konieczne będzie uzyskanie dofinansowania. Bez tych pieniędzy realizacja projektu nie będzie możliwa. Urzędnicy intensywnie analizują programy unijne w celu znalezienia odpowiednich funduszy.

Kiedy jastrzębianie wskoczą do wody?

Prezydent Michał Urgoł deklaruje, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace projektowe, a obiekt może być gotowy przed zakończeniem obecnej kadencji, czyli w 2029 r. W ten sposób aquapark będzie ostatnim (jak na razie) punktem w basenowej historii Jastrzębia-Zdroju.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~GWJZ (104.28. * .120) 2 godziny temu

Przepalanie pieniędzy podatników na bezsensowne projekty.
GOSPODARKA, PRACA, MIESZKANIA, BEZPIECZEŃSTWO LOKALNE
To są istotne sprawy!
Po jakiego grzyba nam aquapark w mieście gdzie społeczeństwo stanowią w znakomitej większości osoby starsze, młodzi nie chcą tu żyć gdyż nie ma dla nich ani pracy ani rozwoju edukacyjnego, a dodatkowo populacja drastycznie spada z uwagi na tragiczny współczynnik dzietności?
Do 2030 mają pozostać 4 kopalnie. A czy JSW w ogóle przeżyje transformację wodorową w braży produkcji stali to się jeszcze okaże... bo narazie to nawet bieżącego wydobycia nie potrafi ogarnąć, nie wspominając o samej produkcji i sprzedaży koksu.
Mieszkania w SJZ są jedynie stare w blokach z wielkiej płyty niedostosowane do wymogów XXI wieku, wymagające zazwyczaj gruntownego remontu.
Na ulicach coraz więcej menelstwa, szwędających się małolatów i dealerów narkotyków - przypominam nawet w samej komendzie policji!
No ale nikogo z magistratu to nie interesuje. Najważniejszy projekt: Aquapark!

~Bolisko (148.43. * .574) 5 godzin temu

Urgoł realizuje plan Hetmanowej, tylko się ani słowem nie zająknie o tym. Wstyd chłopie, wstydu nie masz!

~Bylyurzedas (5.184. * .118) 6 godzin temu

Drodzy mieszkancy jesteście naiwni jak dzieci. Wybraliście po raz kolejny partyjną marionetkę która nie posiada żadnego doświadczenia ani wiedzy w zarządzaniu Tutaj trzeba twardego biznesmena który będzie miał odwagę zredukować liczbę nieudolnych nauczycieli i urzędników, zlikwiduje straz miejska i Carbonarium a zaoszczędzone środki przeznaczy na komunikację i basen że strefa spa.

~Jaja (195.181. * .34) 7 godzin temu

Dekady mijaja.
Byl basen na Moszczenicy (sasiadujacy z tzw. instytutem).
Byl genialny dom kultury w Zdroju, teraz supermarket.

Dzis miasto oglasza budowe akwaparku i domu kultury.

Jastrzebie to miasto dewastacji i prowizorki.
Byl OWN, zostal porzucony i odbudowany czesciowo za kilkadziesiat milionow.
Na Slaskiej byl skwer, miasto go olalo, po czym go odbudowano za kilka milionow.
Tzw. strefa centrum byla wlasnoscia miasta, oddano ja wlascicielom, chociaz moznabylo teren zastepczy lub rekompensate. Teraz miasto wyda na odkup setki milionow.
I tak w kolko.

Wlodarze od 1990 roku powinni wyladowac w pierdlu za rozwalenie miasta, wszyscy po kolei.
i

~Jaja (79.127. * .11) 7 godzin temu

Dekady mijaja.
Byl basen na Moszczenicy (sasiadujacy z tzw. instytutem).
Byl genialny dom kultury w Zdroju, teraz supermarket.

Dzis miasto oglasza budowe akwaparku i domu kultury.

Jastrzebie to miasto dewastacji i prowizorki.
Byl OWN, zostal porzucony i odbudowany czesciowo za kilkadziesiat milionow.
Na Slaskiej byl skwer, miasto go olalo, po czym go odbudowano za kilka milionow.
Tzw. strefa centrum byla wlasnoscia miasta, oddano ja wlascicielom, chociaz moznabylo teren zastepczy lub rekompensate. Teraz miasto wyda na odkup setki milionow.
I tak w kolko.

Wlodarze od 1990 roku powinni wyladowac w pierdlu za rozwalenie miasta, wszyscy po kolei.

~Misiek73 (46.134. * .199) 7 godzin temu

Jeszcze był basen przy kopalni Zofijowce

~Ruptawa (46.134. * .106) 7 godzin temu

Basen był jeszcze na KWK Zofiówka

~Kopacz (37.31. * .98) 7 godzin temu

Kilka lat temu uczestniczyłem w pewnym formalnym spotkaniu w UM podczas którego obecna była naczelnik jednego z wydziałów odpowiedzialnych za infrastrukturę komunalną. Temat dotyczył budowy basenu. Z tego co pamiętam została przedstawiona opinia, że na tym terenie nie można nic zbudować, bo teren jest bagnisty i brak mu zdolności nośnych dla takiej inwestycji.
Coś się zmieniło??? Bagno wyschło? Czy ktoś się wtedy pomylił??