Zainstaluj w telefonie leśną aplikację
10 lat temu Lasy Państwowe uruchomiły narzędzie, które pozwala na pobranie nawet bardzo szczegółowych informacji o każdym fragmencie lasu w Polsce. W bezpłatnym portalu Bank Danych o Lasach znajdziemy dane dotyczące powierzchni leśnej, szlaków turystycznych, leśnych parkingów czy zagrożenia pożarowego i wiele innych. W swoim urządzeniu mobilnym warto zainstalować opartą na Banku Danych o Lasach aplikację - mBDL.

Jak informują Lasy Państwowe, Bank Danych o Lasach (BDL) to portal internetowy zawierający informacje o lasach wszystkich form własności w Polsce – zarówno tych w zarządzie Lasów Państwowych, jak i prywatnych czy gminnych. BDL zbudowało Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej na zlecenie Lasów Państwowych. Jest to instytucja zajmująca się zbieraniem i udostępnianiem informacji o lasach i środowisku, m.in. wykonująca plany urządzenia lasu dla nadleśnictw, sporządzająca ekspertyzy przyrodnicze.
Bank Danych o Lasach opisuje każdy fragment lasu (w postaci opisów taksacyjnych, czyli bardzo szczegółowych tabel), agregując informacje z różnych baz danych, głównie z Systemu Informatycznego Lasów Państwowych ale również z uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów prywatnych, gminnych i innych form własności nadzorowanych przez starostwa powiatowe. Portal zawiera dane z Wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu, Raportu o stanie lasów, dane łowieckie, informacje o zakazach wstępu do lasu, dotyczące pożarów lasu i zagrożenia pożarowego, zagrożenia epidemiologicznego afrykańskiego pomoru świń i wiele innych. Wszystko to zupełnie za darmo.
Niepozorna aplikacja
Dla leśnego turysty czy grzybiarza najciekawszą funkcjonalnością BDL jest aplikacja mobilna na smartfon – mBDL. Aplikacja korzysta z zasobów BDL. Dla turysty istotna będzie mapa zagospodarowania turystycznego, mapa zakazów wstępu do lasu i mapa zagrożenia pożarowego. Na mapie zagospodarowania turystycznego zaznaczone są między innymi obszary programu „Zanocuj w lesie”, na których można legalnie biwakować. Warto zajrzeć również do mapy form własności, aby zorientować się, czyj jest las, do którego się wybieramy. Poniżej map BDL mamy opcję wyboru podkładu, na przykład mapę topograficzną, która pomoże nam się zorientować, gdzie się znajdujemy, po nazwach miejscowości czy jezior. Dodatkowo możemy włączyć warstwy mapowe z innych źródeł.
W zakładce Mapy WMS znajdziemy bardzo ciekawe opcje. Możemy włączyć kontury obszarów chronionych i uwidocznić na mapie pomniki przyrody oraz linie podziału administracyjnego. Bardzo przydatna jest możliwość wyświetlenia konturów i numerów działek ewidencyjnych oraz budynków. Możemy również włączyć ortofotomapę, czyli mapę ze zdjęć satelitarnych, oraz numeryczny model terenu, który przedstawia powierzchnię Ziemi w odpowiednim cieniowaniu, dając wrażenie trójwymiarowości obrazu. Jest to doskonała opcja do wyszukiwania ciekawych miejsc i przeszkód w terenie. Widać na niej wszelkie rowy, wąwozy, wzniesienia, a także ruiny budynków i innych pozostałości po ludzkiej działalności, nawet historycznej.
Dzięki aplikacji nie zgubisz się w lesie
Chyba najważniejszą opcją aplikacji jest możliwość pokazywania na mapie lokalizacji w czasie rzeczywistym. Mniej doświadczonym turystom czy grzybiarzom może to zaoszczędzić wielu godzin wędrówki. Ponadto możemy w prosty sposób udostępnić naszą lokalizację znajomym przez popularne komunikatory internetowe. mBDL pozwala na zapisanie trasy naszego marszu oraz punktów na mapie i wyeksportowanie danych w postaci plików. Pliki te można później uruchomić w innych programach mapowych i aplikacjach, jak również przesłać znajomym i podzielić się lokalizacją ciekawych obiektów i tras. Aplikacja daje też opcję przeglądania zapisanych przez nas punktów, przez co łatwo możemy wrócić do miejsc, które nas zachwyciły.
Oczywiście nie wszędzie w lesie będzie zasięg i internet. Twórcy mBDL przewidzieli tę sytuację – mamy możliwość wcześniejszego pobrania na telefon interesujących nas map nadleśnictw i parków narodowych, tak aby działały bez internetu. Aplikacja umożliwia również wgrywanie plików przygotowanych w innych popularnych programach mapowych.
W aplikacji znajdziemy bazę noclegową, obiekty wypoczynkowo-rekreacyjne, punkty widokowe, a także szlaki turystyczne piesze, konne, narciarskie i rowerowe. Mapa zagrożenia pożarowego ma legendę z opisem kolorów stopnia zagrożenia pożarowego, z czego czerwony oznacza największe zagrożenie, a niebieski – jego brak. W aplikacji znajduje się również możliwość sprawdzenia danych administracyjnych wybranego przez nas punktu, czyli w jakim województwie, powiecie czy gminie się znajduje, a w przypadku lasu – jaki jest jego adres leśny. Ciekawą funkcją jest opis taksacyjny. Znajdziemy w nim powierzchnię, typ siedliska leśnego, typ gleby, kategorię ochronności, opis poszczególnych warstw lasu, występujące gatunki drzew i ich wiek, a także wskazówki gospodarcze, czyli co z danym lasem w najbliższym dziesięcioleciu będzie się działo. Na przykład, gdy oznaczenie czynności to TPP, czyli trzebież późna pozytywna, las ten w najbliższych latach zostanie przerzedzony, a gdy będzie to IB, czyli rębnia zupełna, drzewa zostaną wycięte w celu pozyskania drewna i zastąpione uprawą leśną.
(eco)
Dzięki mBDL możesz:
- zaznaczyć dwa punkty, pomierzyć odległości między nimi i zapisać trasę,
- pomierzyć powierzchnię zaznaczonego obszaru i zapisać wyniki,
- poznać swoją dokładną lokalizację w terenie,
- sprawdzić dane administracyjne (województwo, gminę, powiat) miejsca, w którym się znajdujesz lub adres leśny kawałka lasu, do którego zawędrowałeś,
- zapoznać się z opisem taksacyjnym każdego lasu, w tym poznać jego skład gatunkowy czy planowane w przyszłości zabiegi,
- znaleźć najbliższe miejsca biwakowania wyznaczone w programie „Zanocuj w lesie”.
Więcej o aplikacji na lasy.gov.pl
Ludzie

Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój, były radny miejski i sołtys sołectwa Bzie.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
