Refundacja in vitro pomogła już tysiącom par
Szacuje się, że w Polsce z niepłodnością zmaga się nawet półtora miliona par. Rządowy program refundacji in vitro okazał się ogromnym wsparciem, ponieważ tysiące kobiet spodziewa się już dziecka. Kolejni pacjenci zgłaszają się do udziału w ministerialnym programie, widząc w nim szansę na spełnienie marzeń o dziecku. O szczegółach opowiada Klinika Bocian w Katowicach, jeden z realizatorów rządowego programu refundacji in vitro.

Kto może skorzystać z refundacji?
Refundacja in vitro skierowana jest do par, które zmagają się z niepłodnością. Z finansowania procedury in vitro z budżetu państwa mogą skorzystać także pary, które leczyły się już z powodu niepłodności (również te, które posiadają zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur) lub osoby, które mają już dzieci i borykają się z niepłodnością wtórną. Osoby te muszą jednak spełniać określone wymagania. Należą do nich:
- Kryteria medyczne – do programu mogą przystąpić osoby, które mają zdiagnozowaną niepłodność bezwzględną lub osoby, które leczyły się nieskutecznie z powodu niepłodności przez okres min. 12 miesięcy.
- Ubezpieczenie - konieczne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia w ramach powszechnego systemu zdrowotnego.
- Status związku – aby przystąpić do programu para musi być we wspólnym pożyciu lub związku małżeńskim.
- Kryterium wieku – wiek kobiet nie może przekraczać 42. roku życia (w przypadku in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawcy) lub 45. roku życia (dotyczy in vitro z dawstwem oocytów lub zarodków). Mężczyźni mogą skorzystać z programu do 55. roku życia, niezależnie od tego jakie dokładnie kroki leczenia zostaną podjęte.
Kim są realizatorzy programu in vitro?
Program refundacji in vitro realizowany jest na terenie całej Polski w wybranych ośrodkach wspomaganego rozrodu. Wśród nich jest również Klinika Bocian, która zawsze jest blisko swoich pacjentów, dzięki dogodnym lokalizacjom placówek. Do klinik zgłaszają się zarówno mieszkańcy większych miast, jak i mniejszych miejscowości. In vitro w ramach refundacji, w Klinikach Bocian możliwe jest w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie. Od momentu uruchomienia programu (1 czerwca 2024 roku) do końca roku 2024, Kliniki Bocian potwierdziły ponad 1800 ciąż w ramach refundacji. To dowód na skuteczność i znaczenie tej inicjatywy. Proces kwalifikacji jest prosty, co pozwala parom szybko rozpocząć leczenie, przyczyniając się do dalszego wzrostu liczby ciąż.

Co dokładnie obejmuje refundacja in vitro?
Rządowy program obejmuje finansowanie nawet do sześciu indywidualnych procedur in vitro. Dokładniej, pary w ramach programu mogą podejść: do 6 cykli z dawstwem zarodków, do 4 cykli z użyciem własnych komórek rozrodczych lub dawstwem nasienia, do 2 cykli z dawstwem oocytów. Warto również wspomnieć, że program zakłada pomoc pacjentom zmagającym się z chorobami onkologicznymi, którzy mogą skorzystać z finansowania zabezpieczenia płodności – zamrożenia komórek jajowych lub plemników.
Jak zgłosić się do programu in vitro w województwie śląskim?
Osoby zainteresowane udziałem w rządowym programie in vitro mogą zgłosić się do jednego z ośrodków realizujących projekt, takich jak Klinika Bocian w Katowicach, która specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu niepłodności za pomocą metod wspomaganego rozrodu. Placówka znajduje się przy ul. Dąbrówki 13. Aby uzyskać więcej informacji na temat kwalifikacji do programu, można skontaktować się z nią telefonicznie, dzwoniąc pod numer +48 32 701 04 60 lub odwiedzając klinikę osobiście.


Artykuł sponsorowany