PIT-8C – co to? Kto musi go rozliczyć?
PIT-8C to jeden z formularzy podatkowych w Polsce, który służy do wykazania niektórych dochodów uzyskanych przez podatnika, jednak nieobjętych standardowym PIT-11. Sprawdź, kto musi rozliczyć ten rodzaj PIT-u.

Kto otrzymuje PIT-8C?
PIT 8C co to? Formularz PIT-8C jest wystawiany przez instytucje, które wypłaciły określone świadczenia, czyli:
● dochody z giełdy i innych instrumentów finansowych (np. sprzedaż akcji, obligacji, instrumentów pochodnych),
● nagrody i wygrane (jeśli nie są objęte ryczałtowym podatkiem),
● inne dochody, które nie podlegają wykazaniu na PIT-11.
Co wykazuje się na PIT 8C ?
Wypłacone stypendia
Według art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT to stypendia dla uczniów i studentów, o wysokości i zasadach udzielania określonych w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.
To również stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych.
Przychody z innych źródeł
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT do tej kategorii zalicza się różne rodzaje dochodów, które nie mieszczą się w innych grupach określonych w przepisach podatkowych. W szczególności obejmują one:
● środki wypłacone osobie uprawnionej lub członkom najbliższej rodziny po śmierci uczestnika otwartego funduszu emerytalnego,
● kwoty uzyskane z tytułu zwrotu lub wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, również te przekazane osobie wskazanej po śmierci właściciela konta,
● zasiłki pieniężne wynikające z ubezpieczenia społecznego,
● alimenty,
● stypendia,
● dotacje i subwencje, które nie są związane z działalnością gospodarczą, różnego rodzaju dopłaty, nagrody oraz inne nieodpłatne świadczenia, które nie są ujęte w przepisach dotyczących wynagrodzeń czy dochodów kapitałowych.
Lista ta nie jest zamknięta, co oznacza, że mogą do niej należeć także inne formy przychodów, które nie zostały bezpośrednio wymienione w ustawie.
Niektóre dochody z kapitałów pieniężnych
Zgodnie z art. 30b ust. 2 ustawy o PIT do tej grupy należą różne formy dochodów związanych z inwestycjami i obrotem papierami wartościowymi. W szczególności obejmują one:
● sprzedaż papierów wartościowych,
● realizację praw wynikających z papierów wartościowych,
● sprzedaż instrumentów finansowych pochodnych oraz realizację praw z nich wynikających,
● sprzedaż udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną,
● objęcie udziałów (akcji) w spółkach lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny, jeśli nie jest to przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Dodatkowo wykazaniu podlegają również przychody ze sprzedaży papierów wartościowych i realizacji praw z nich wynikających, o ile nie są one zwolnione z opodatkowania na podstawie specjalnych przepisów (np. ustawy z 12 listopada 2003 r.). W przypadku dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu, nie należy ich ujmować w formularzu.
Artykuł sponsorowany