Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu – co warto wiedzieć?

Wypadek powodujący poważny, stały uszczerbek na zdrowiu, może przydarzyć się praktycznie każdemu. Warto jednak mieć świadomość faktu, że nie każdy wypadek doprowadza do tego szczególnego stanu. Definicja sformułowania „stały uszczerbek na zdrowiu” mówi o zdarzeniu, w wyniku którego uszkodzeniu uległ określony narząd lub układ narządów; uszkodzenie może doprowadzić do trwałej dysfunkcji, niesprawności czy znacznego obniżenia wydolności oraz sprawności. Co najważniejsze, trwały uszczerbek na zdrowiu nie przewiduje polepszenia stanu osoby poszkodowanej – gdy jest taka możliwość, mówimy wyłącznie o długotrwałym uszczerbku na zdrowiu. Stały uszczerbek na zdrowiu najczęściej stanowi wynik nieszczęśliwego wypadku. Nieraz nawet podczas zachowania największej ostrożności można ulec urazowi, który na zawsze zmieni całe życie. W jakich sytuacjach można ubiegać się odszkodowania w jego wyniku?

Odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu – co warto wiedzieć?

Rodzaje trwałego uszczerbku na zdrowiu i proces jego ustalania

Rodzaje trwałego uszczerbku na zdrowiu są różne – a przy tym ściśle uzależnione od uszkodzeń, jakie zostały spowodowane przez wypadek, chorobę bądź inne zdarzenie losowe. Wyróżniamy przede wszystkim:

uszczerbek fizyczny – obejmujący uszkodzenia ciała powodujące zmiany w fizycznym funkcjonowaniu całego organizmu; zalicza się do nich złamania kości, uszkodzenia układu ruchu, uszkodzenia narządów (wzroku, słuchu, mowy) oraz amputacje kończyn;

uszczerbek psychiczny – odnoszący się do zaburzeń natury psychiatrycznej, mogących pojawić się po traumatycznych wydarzeniach; do najczęstszych uszczerbków z tej grupy zalicza się PTSD oraz depresję;

uszczerbek funkcjonalny – dotyczący utraty zdolności do wykonywania konkretnych czynności życiowych, jakie wcześniej były w pełni możliwe do realizowania; ta grupa uszczerbków obejmuje między innymi niepełnosprawność zawodową, trudności w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych, a także zdolność do samodzielnego życia.

Odszkodowania w wyniku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu przyznawane są na podstawie umowy ubezpieczeniowej bądź aktualnych przepisów prawa. Zasady przyznawania świadczenia odszkodowawczego opierają się między innymi o % uszczerbku, uzależniony od rodzaju uszkodzenia ciała bądź szkód na psychice. To właśnie na tej podstawie poszkodowany otrzymuje świadczenie w wysokości kwoty określonej w umowie ubezpieczeniowej, jakie może przyjąć w formie jednorazowej wypłaty bądź renty – jeżeli uszczerbek skutkuje stałą niezdolnością do pracy. Mówiąc prościej: im wyższy procent uszczerbku, tym teoretycznie wyższa powinna być kwota świadczenia. Każda sprawa rozpatrywana jest przy tym w sposób wysoce indywidualny, zaś sąd oraz ubezpieczyciel opierają się między innymi o informacje zawarte w dokumentacji obejmującej historię leczenia, wyniki badań, operacje, rehabilitacje i konsultacje lekarskie. Pod uwagę brane są więc kwestie takie jak rodzaj i zakres uszczerbku, jego wpływ na życie codzienne, zdolność do pracy zawodowej oraz proces leczenia i rehabilitacji.

Jak wygląda proces ubiegania się o odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu?

Proces uzyskiwania odszkodowania można podzielić na kilka poszczególnych etapów. Pierwszy z nich dotyczy zgłoszenia roszczenia do ubezpieczyciela, który wypłaca odszkodowanie – w tym celu należy przedstawić odpowiednią dokumentację oraz raporty medyczne, zaświadczenie, a także wszelkiego rodzaju inne dokumenty, które będą w stanie jasno potwierdzić stopień doznanego uszczerbku. Następnie ubezpieczyciel dokonuje dokładnej analizy dokumentacji, mogąc zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań lub konsultacji lekarskich; na podstawie otrzymanych wyników określa wysokość odszkodowania. Dopiero po analizie, ubezpieczyciel wydaje decyzję dotyczącą przyznania odszkodowania – jego wysokości, a także formie wypłaty. W momencie gdy jest ona niekorzystna, poszkodowany ma prawo złożenia stosownego odwołania. Przydatna może okazać się tutaj pomoc adwokata. Na stronie https://kancelaria-lexperfecta.pl/adwokat-lubin/, zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat tego, jak szukać dobrego adwokata, a także uzyskać pomoc od Kancelarii Lex Perfecta. Dochodzenie odszkodowań może okazać się naprawdę skomplikowanym oraz czasochłonnym procesem, na który należy poświęcić naprawdę spore ilości energii; stąd tak wiele osób decyduje się skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką może poświadczyć adwokat wyspecjalizowany w prawie odszkodowawczym.

Materiał zewnętrzny