JSW Koks w dramatycznej sytuacji finansowej. Wkrótce decyzja, czy spółka ma kontynuować działalność
Spółka-córka JSW zanotowała tak wielką stratę, że według prawa właściciel powinien zdecydować, czy przedsiębiorstwo ma kontynuować działalność.

Fatalne wyniki finansowe JSW Koks
Jastrzębska Spółka Węglowa informuje o "powzięciu informacji o konieczności podjęcia decyzji" w sprawie dalszego istnienia spółki JSW Koks S.A. w związku z art. 397 Kodeksu spółek handlowych. Przepis ten mówi o sytuacji, w której strata spółki przewyższa sumę kapitałów zapasowego i rezerwowego oraz jedną trzecią kapitału zakładowego.
JSW Koks - aktulnie bez prezesa
JSW Koks należy do JSW. W skład JSW Koks wchodzą koksownie: Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Radlin oraz Jadwiga w Zabrzu.
Aktualnie JSW Koks jest zarządzana przez Tomasza Grzyba oraz Ireneusza Borzęckiego. Prezes Joanna Schmid złożyła rezygnację 31 stycznia. Dodajmy, że J. Schmid pełniła funkcję prezesa zarządu JSW Koks S.A. od 13 czerwca 2024 r. W latach 2008 - 2010 była wiceministrem Skarbu Państwa, później była również wiceprezesem Tauronu.
Elektrociepłownia Radlin
JSW Koks realizuje w naszym regionie dużą inwestycję - budowę Elektrociepłowni Radlin. Według aktualnych zapowiedzi zarządu JSW, instalacja ma zostać oddana do użytku pod koniec tego roku. To kilka lat później, niż pierwotnie zakładano. Przypomnijmy, inwestycję w Radlinie realizowała spółka Rafako S.A. z Raciborza. Umowa na budowę bloku energetycznego opalanego oczyszczonym gazem koksowniczym została podpisana w czerwcu 2019 roku. Początkowo koszty opiewały na kwotę 289 mln zł (netto). Rafako miało 29 miesięcy na wykonanie przedmiotu zamówienia. Później termin był wydłużany, a koszty realizacji inwestycji rosły. W toku kolejnych negocjacji modyfikowano również zakres zamówienia, co z kolei przekładało się na zwiększenie wynagrodzenia Rafako. W marcu 2022 r. mowa była o kwocie 447 mln z. We wrześniu 2024 roku ówczesny zarząd JSW Koks zdecydował się odstąpić od mediacji z Rafako. Spór eskalował. JSW Koks wystawiło Rafako noty obciążeniowe na kwotę 117 mln zł. Utrata projektu w Radlinie przesądziła o upadku spółki z Raciborza.
Na zakończenie dodajmy, że kilka lat temu raciborskie Rafako również stanęło wobec "konieczności podjęcia decyzji" co do dalszej działalności spółki. Choć decyzja była pozytywna, to po kilku latach spółka upadła.
Karma wraca...