Tłumy ósmoklasistów na Dniach Otwartych „Korfantego” [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wiosna to czas, kiedy ósmoklasiści myślą o wyborze dalszej drogi kształcenia. Jastrzębskie szkoły średnie organizują dni otwarte, aby przybliżyć ofertę edukacyjną. W piątek i sobotę popularny „Korfanty” przeżywał prawdziwe oblężenie zarówno uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, jak i ich rodziców.
![Tłumy ósmoklasistów na Dniach Otwartych „Korfantego” [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen/2025/04/05/239261_1743881180_55730700.webp)
Ważne, aby podążać własną ścieżką
„Wiosna w „Korfantym” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne Dni Otwarte w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Organizatorzy zadbali o to, aby w ciekawy sposób przybliżyć nastolatkom dalsze możliwości kształcenia. Każdy mógł poznawać szkołę na swój sposób. Można było podążać różnymi ścieżkami, według własnych zainteresowań. To ósmoklasiści decydowali, czy chcą skupić się na ofercie II Liceum Ogólnokształcącego, czy też bardziej interesują ich techniczne kierunki kształcenia.
W LO są do wyboru klasy: medialna, psychologiczno-medyczna i europejska. Technikum proponuje wiele możliwości zdobycia tytułu technika w różnych branżach: logistyce, ekonomii, hotelarstwie, turystyce, reklamie, fotografii, architekturze krajobrazu, gastronomii oraz z zakresu obsługi portów i terminali, a także grafice i poligrafii cyfrowej. Jest też szkoła branżowa - magazynier logistyk i kucharz.
Wyjazdy zagraniczne dla uczniów technikum, szkoły branżowej i liceum
Każdy profil kształcenia ma swoją specyfikę, ale w „Korfantym” podejmowane są inicjatywy, które są kierowane do wszystkich uczniów. Do tych najbardziej atrakcyjnych należą wyjazdy na staże zawodowe - to dla technikum i szkoły branżowej, ale też dla liceum ogólnokształcącego - edukacja szkolna. Właśnie o tych formach aktywności mówiła uczennica Aleksandra Niedzielko.

Izabela Okręglicka-Pietranik, nauczycielka języka angielskiego, przedstawiła inną ciekawą inicjatywę językową. Okazuje się, że można szlifować język obcy w Polsce, gdzie nauczycielami są obcokrajowcy, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody.

Fabryka Sztuki Myślenia – tylko w „Korfantym”
Młodzież „Korfantego” tworzy Fabrykę Sztuki Myślenia. To oryginalne przedsięwzięcie edukacyjne zostało zainicjowane przez wicedyrektor szkoły Agatę Tucką-Marek. Obecnie młodzież skupia się na doskonaleniu swoich umiejętności w ramach tak zwanej debaty oksfordzkiej. Tutaj bardzo pomocna jest nauczycielka języka polskiego Magdalena Pawelec. Warto dodać, że ekipa z „Korfantego” zajęła ostatnio I miejsce w finale konkursu miejskiego debat oksfordzkich. O tej formie aktywności opowiada uczennica Julia Pietranik.

Napisać, że wybór szkoły to ważna rzecz, to nic nie pisać. Jastrzębskie placówki mają szeroką paletę kształcenia. Każdy może wybrać coś dla siebie, oby był to wybór trafny i poprzedzony dobrą analizą swoich zainteresowań oraz potrzeb rynku pracy.
Mam nadzieję, że w piątek zajęcia odbywały się po południu? A nie, jak w poprzednich latach, w czasie zajęć szkolnych? Każda szkoła robiła spęd w czasie lekcji, a młodzi łazili po tych szkołach, w ramach wolnego od zajęć i tylko dlatego, a potem wybierali szkołę w Wodzisławiu, Rybniku lub Żorach...
Przyciągała uczniów ponieważ z nimi idą grube pieniądze.A bez ucznia kasy brak.