Watykan ujawnia przyczyny śmierci papieża Franciszka oraz jego testament
Udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa – to przyczyny śmierci papieża Franciszka. Stwierdził to oficjalnie prof. Andrea Arcangeli, dyrektor Zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego.

Papież Franciszek zmarł w Domu Świętej Marty w Watykanie. Jak poinformował dyrektor Zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego, prof. Andrea Arcangeli, papież cierpiał na ostrą niewydolność oddechową w wyniku obustronnego, wielodrobnoustrojowego zapalenia płuc, mnogie rozstrzenie oskrzeli, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę typu II.
– Stwierdzenie zgonu zostało dokonane na podstawie zapisu elektrokardiotanatograficznego – przekazał prof. Arcangeli, dodając, że według jego wiedzy i sumienia to powyższe schorzenia były przyczyną śmierci papieża.
Opieczętowanie papieskich apartamentów po śmierci papieża Franciszka. Dalsza część tekstu pod wideo:
Skromny pochówek papieża
Watykan opublikował również testament papieża Franciszka. W dokumencie datowanym na 29 czerwca 2022 roku Ojciec Święty napisał, że świadomy zbliżającego się końca życia ziemskiego, z nadzieją na Życie Wieczne, postanowił wyrazić swoją wolę jedynie w kwestii miejsca pochówku.
– Moje życie oraz posługę kapłańską i biskupią zawsze powierzałem Matce naszego Pana, Najświętszej Maryi Pannie. Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły – oczekując dnia zmartwychwstania – w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej – napisał.
Franciszek zaznaczył, że pragnie, by jego ostatnia droga zakończyła się właśnie w tym sanktuarium, do którego udawał się na modlitwę na początku i końcu każdej Podróży Apostolskiej.

Wyjaśnił również, że swój grób chce mieć w niszy w bocznej nawie, pomiędzy Kaplicą Paulińską a Kaplicą Sforzów.
– Mój grób winien być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia, z jedynym napisem: Franciscus – zaznaczył w testamencie.
Papież wskazał także, że koszty pochówku zostaną pokryte z darowizny przekazanej przez dobroczyńcę na ten cel. Środki te mają trafić bezpośrednio do Bazyliki Papieskiej Matki Bożej Większej. – Niech Pan obdarzy zasłużoną nagrodą tych, którzy mnie miłowali i nadal będą modlić się za mnie. Cierpienie, które stało się udziałem ostatniego etapu mojego życia, ofiarowałem Panu o pokój na świecie i braterstwo między narodami – zakończył papież Franciszek.
Jorge Mario Bergoglio: droga do papieskiego urzędu
Jorge Mario Bergoglio SJ był 266. następcą świętego Piotra. Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires jako syn włoskich imigrantów. Z wykształcenia technik chemik, wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1958 roku. Studiował w Chile, Argentynie i Hiszpanii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Pełnił m.in. funkcje mistrza nowicjatu, rektora oraz prowincjała jezuitów w Argentynie (1973–1979). Później pracował jako duszpasterz i wykładowca.
Droga papieża Franciszka do Watykanu. Dalsza część tekstu pod wideo:
W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a sześć lat później – arcybiskupem i prymasem Argentyny. W 2001 roku papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. 13 marca 2013 roku został wybrany papieżem – jako pierwszy jezuita i pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej. Przyjął imię Franciszek. Więcej: Nie żyje papież Franciszek. Był 266. następcą świętego Piotra.
O śmierci papieża Franciszka poinformował kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, z kaplicy Domu Świętej Marty.
– Najdrożsi bracia i siostry, z głęokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca – powiedział.
Dodał, że całe jego życie na ziemi było ofiarowane w służbie Panu i Jego Kościołowi. Podkreślił, że papież uczył nas wiernego życia wartościami Ewangelii, odwagi oraz uniwersalnej miłości. W szczególny sposób troszczył się o biednych i osoby marginalizowane.
Taka technologia a przed śmiercią nikt nie ucieknie, ani bogaty ani biedny.