Zofiówka będzie fedrować jeszcze głębiej
W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Ruchu Zofiówka zakończono głębienie szybu IIz do głębokości 1104,68 m. To bardzo ważna inwestycja dla zakładu z punku widzenia budowy nowego poziomu 1080.

W środę 23 kwietnia miało miejsce ważne wydarzenie dla kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie. Dyrektor kopalni odebrał od wykonawcy meldunek, który potwierdził zakończenie prac związanych z pogłębianiem szybu IIz. Co to oznacza dla przyszłości zakładu i jakie funkcje będzie pełnił nowy obiekt? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Historia i rozwój szybu IIz
Pogłębianie szybu IIz w Ruchu Zofiówka zostało rozpoczęte w kwietniu 2017 roku, początkowo prowadzone przez konsorcjum firm Elektrometal (lider), Budwak oraz KPRGiBSz. W obliczu trudności związanych z postępowaniami upadłościowymi współpracujących firm, w kwietniu 2022 roku lider konsorcjum zlecił dalsze prace Przedsiębiorstwu Budowy Szybów, które jest częścią Grupy Kapitałowej JSW. Taka zmiana była konieczna, aby sprostać wyzwaniom związanym z postępującą głębokością eksploatacji.
Funkcje szybu IIz
Jak zauważył Łukasz Szlązak, dyrektor kopalni, nowy szyb będzie pełnił kluczowe funkcje. Głównymi zadaniami szybu będą transportowanie ludzi i materiałów na poziom 1080 w przedziale południowym oraz poprawa warunków wentylacyjnych na nowobudowanym poziomie. Dzięki przedstawionym rozwiązaniom, możliwe będzie zwiększenie efektywności operacji górniczych oraz poprawa komfortu pracy załogi.
Parametry nowego szybu
Aktualnie szyb osiągnął głębokość 1104,68 m i został wykonany w obudowie ostatecznej, z dwustronnym wlotem na poziomie 1080 m oraz jednostronnymi wlotami na głębokości 1058,03 m i 1099,68 m. Takie rozwiązanie zwiększa możliwości wentylacyjne i transportowe w nowobudowanym poziomie.
Wyzwania w górnictwie
W kontekście działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej, od kilku lat można zauważyć tendencję do schodzenia z wydobyciem coraz głębiej. Jak podkreślił Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych, w niemal wszystkich kopalniach Sław Ruchu są realizowane inwestycje mające na celu budowę nowych poziomów. To wymusza konieczność modernizacji istniejącej infrastruktury oraz pogłębiania szybu IIz, który jest przykładem realizacji długoterminowych planów rozwoju spółki.
Zakończenie prac nad szyb IIz stanowi istotny krok w kierunku dalszego rozwoju i zwiększenia efektywności operacji w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie. Wykonane prace nie tylko poprawiają warunki pracy, ale także przyczyniają się do lepszego zarządzania zasobami, co w przyszłości może wpłynąć na stabilność i rentowność całego zakładu.
Co dalej?
Przyszłość kopalni zależy nie tylko od zakończonych inwestycji, ale także od dalszych działań mających na celu innowacje i modernizację. Kolejne lata mogą przynieść istotne zmiany, które wpłyną na cały sektor górniczy w regionie.
źródło: JSW, oprac. ż
ile NAS to będzie kosztować ????
Jak głęboko kopidoły mogą się wkopać w poszukiwaniu dopłat i subwencji ?
bardzo nam głupio, moze ZUS zapłacicie w końcu?
I co, głupio wam szczekacze? Tak ciągle szczekacie żeby zamykać kopalnie bo niby wy dopłacacie do górnictwa i górników i ich emerytur a JSW się rozwija w najlepsze i jest jeszcze w planach otwarcie nowego szybu na obrzeżach Jastrzębia, chore pieniacze.Głupio wam teraz?
Niech se kopią i 3 km niżej jak lubią
byle nie za moje !!!
Ponad kilometr w głąb ziemi??? To się jeszcze opłaca? To nie dziwmy się, że mamy drogi węgiel, gdzie w takiej Australii węgiel mają niemal na powierzchni.
Aparat fotograficzny z atestem? O.o
jeszcze tylko bab z biurowca brakuje :D:D
Jeszcze głębiej, jeszcze drożej.
Po jaką cholerę.
A do zdjęcia.... 17 białych i 5 fizycznych :)