Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grill czy oficjalne uroczystości patriotyczne? [FELIETON]

„W kościele kiedyś było więcej młodzieży i harcerzy” – powiedział podczas mszy za Ojczyznę w dniu 3 maja ksiądz prałat Bernard Czernecki, legendarny kapelan „Solidarności”. Zresztą, gdyby spojrzeć na frekwencję w tym dniu, również i ona nie była szczególnie wysoka. Czyżby tradycyjna formuła celebrowania wydarzeń historycznych przegrała z grillem i długim weekendem?

Grill czy oficjalne uroczystości patriotyczne? [FELIETON]
Jastrzębscy harcerze podczas mszy w intencjo ojczyzny. Fot. KaBa

3 maja i 11 listopada, a więc w Święto Konstytucji 3 Maja oraz Święto Niepodległości, przed pomnikiem w Jastrzębiu-Bziu odbywają się oficjalne uroczystości. Uczestniczą w nich przedstawiciele władz miejskich, kombatanci, harcerze, służby mundurowe, a czasem także poczty sztandarowe jastrzębskich szkół. Pozostali jastrzębianie rzadko biorą w nich udział, ponieważ obrzeża miasta i ograniczone możliwości dojazdu komunikacją miejską zwłaszcza w dzień wolny od pracy - tego nie ułatwiają. Nie są też one jakoś specjalnie atrakcyjne dla mieszkańców.

Od czasu upadku komunizmu w Polsce można było oficjalnie organizować msze święte w intencji Ojczyzny. W Jastrzębiu już w latach 80. takie nabożeństwa odprawiał ks. prałat Bernard Czernecki i cieszyły się one ogromną popularnością. Jak wspominają ich uczestnicy, kościół był wypełniony po brzegi, a miejsca siedzące zajmowali szczęśliwcy, którym udało się je zdobyć. Czy ludzie uczestniczyli w nich bardziej z potrzeby serca, czy może raczej na przekór ówczesnej władzy – wiedzą tylko oni sami.

Po upadku komunizmu nowe władze mogły już oficjalnie uczestniczyć w mszach świętych za ojczyznę. Wybór miejsca był oczywisty – „kościół na górce”. Na przełomie XX i XXI wieku nabożeństwa te cieszyły się – można powiedzieć – niemałą frekwencją. Odprawiał je ten sam, legendarny kapłan – Bernard Czernecki. Jednak od kilku lat zauważa się znaczący spadek liczby uczestników. Zwrócił na to uwagę również prałat, który podczas mszy w intencji Ojczyzny w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, wspomniał, że kiedyś było więcej pocztów sztandarowych jastrzębskich szkół i harcerzy. Zresztą pozostałych uczestników nabożeństwa również było mniej niż przed laty.

Taka sytuacja skłania do postawienia pytań: Czy jastrzębskie społeczeństwo odczuwa potrzebę celebrowania rocznic patriotycznych w kościele, na specjalnie organizowanych mszach świętych? Czy współczesnym ludziom jest to jeszcze potrzebne jako forma wspólnotowego przeżywania historii i tożsamości narodowej? A może dzień wolny od pracy, jakim jest 3 maja, doskonale wpisuje się w tzw. długi weekend i stanowi przede wszystkim okazję do wyjazdu, odpoczynku, spotkania w gronie rodzinnym i znajomych?

Stwierdzenie ks. Bernarda Czerneckiego, że młodych ludzi jest w kościele mniej niż kiedyś, może być dla nich w pewien sposób krzywdzące. Uczestników mszy za ojczyznę w ogóle jest mniej niż w latach 80. czy nawet w niedalekiej przeszłości. Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać głębiej. Pewne jest jedno - uczestnictwo w tego typu wydarzeniach ma sens tylko wtedy, gdy wynika z naturalnej, duchowej potrzeby człowieka. Tego nie można po prostu nakazać ani wyegzekwować. Szkoły również nie mogą narzucać światopoglądu religijnego, choć oczywiście stwarzają warunki do takiej edukacji w swoich murach.

To, że uroczyste msze za Ojczyznę nierzadko przegrywają z grillem organizowanym w czasie długich weekendów, można uznać za znak naszych czasów. Ktoś może powiedzieć, że człowiek idzie na łatwiznę – jednak rzecz w tym, że ma wybór. Wyposażenie ludzi w takie wartości i prawdy, które skłonią ich do opowiedzenia się za tym, co bardziej wymagające, nie jest łatwe. Powracam więc do wcześniej postawionego pytania: Czy nasi mieszkańcy potrzebują uroczystych mszy za Ojczyznę? Czy w ten sposób chcą celebrować ważne rocznice? A może jest to już formuła dla garstki osób i trzeba pomyśleć o czymś, co zaangażuje większość – bo upowszechnianie polskiej historii jest ważnym zadaniem. Pytanie tylko, jak to zrobić ciekawie, by zachęcić do wspólnotowego obchodzenia istotnych wydarzeń?

 

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Raz2 (176.2. * .239) 3 godziny temu

"tradycyjna formuła celebrowania wydarzeń historycznych"

To nie jest tradycyjna formuła, tylko zawłaszczanie święta przez czarnych.
Polski Kościół współorganizował obalenie konstytucji.
Ludzie są coraz bardziej rozumni i nie lezą gdzie nie trzeba.