Święto Konstytucji 3 Maja. Wołanie w obronie życia [ZDJĘCIA, WIDEO]
W całej Polsce odbyły się uroczyste obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Jastrzębiu-Zdroju, jak co roku, miały trzy odsłony. Pierwsza z nich odbyła się przed Pomnikiem Niepodległości w Bziu, druga - w kościele „na górce” pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, a trzecia - przed pomnikiem znajdującym się obok świątyni.
![Święto Konstytucji 3 Maja. Wołanie w obronie życia [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://cdn2.dev2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen/2025/05/03/239946_1746284219_12945500.webp)
Jastrzębską tradycją jest to, że uroczystości patriotyczne zawsze rozpoczynają się przed Pomnikiem Niepodległości w Bziu. Tam, z udziałem władz miejskich oraz przedstawicieli środowisk lokalnych, składane są kwiaty i odśpiewywany jest „Mazurek Dąbrowskiego”. Warto dodać, że pomnik powstał w miejscu powitania wojsk polskich w lipcu 1922 roku, kiedy część Górnego Śląska została przyłączona do Polski.

Mszę świętą koncelebrował ks. prałat Bernard Czernecki
Kolejnym punktem obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja była msza święta w intencji ojczyzny w kościele „na Górce” pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, którą koncelebrował ks. prałat Bernard Czernecki, legendarny kapelan Solidarności.
W homilii prałat skupił się na Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski, ponieważ to jej święto przypada na dzień 3 maja. Podkreślał, że Matka Boża jest od czasów króla Jana Kazimierza Królową Polski i sprawuje duchową opiekę nad narodem, będąc symbolem jedności, nadziei i zawierzenia w trudnych momentach historii naszego kraju. Jej obecność w życiu wiernych przypomina, że wiara i miłość do ojczyzny mogą iść w parze, umacniając wspólnotę narodową i duchową.
Mniej młodzieży i harcerzy w kościele. Wołanie w obronie życia
Prałat nawiązał również do współczesności, zauważając, że w kościele jest mniej młodzieży i harcerzy niż przed laty.
- Matko, okaż także teraz, że jesteś zwycięska. W szpitalach zabijają. Potrzebujemy ludzi, którzy promują życie. A my nie mamy ani króla, ani wojska, ani proroka. Została nam tylko Matka Boża Częstochowska Zwycięska – i jest ona naprawdę zwycięska. Przecież tyle razy tego doświadczyliśmy w naszej historii - mówił ks. prałat Bernard Czernecki.
Trzecia i ostatnia odsłona sobotnich uroczystości odbyła się przed pomnikiem poświęconym górnikom oraz społeczeństwu, które zmagało się z trudnymi czasami stanu wojennego, aż do obalenia ustroju komunistycznego.
- 3 maja 1791 roku to wielka data w historii polskiego narodu, kiedy po czterech latach pracy Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja, która umęczonej Polsce ukazała nową wiosnę życia. Zaczynała się ona od słów: „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”. Była oparta na Chrystusie i jego krzyżu. Odżegnywała się od śmiertelnych grzechów narodu, ale historia nie pozwoliła na wejście w życie jej wielkich reform. Postarały się o to Rosja, Prusy i Austria - mówił m.in. ks. Czernecki.
Finałem jastrzębskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja była modlitwa za tych wszystkich, którzy na przestrzeni dziejów złożyli swoje życie na ołtarzu ojczyzny, zapłacili najwyższą ceną za wierność Polsce i wierze przodków.

Pisior do kościoła jak nie chodzi , ale jak pod kościołem wieńce składają i robią zdjęcia to wtedy się pokazuje, wielki patriota
Dziś politycy wszystkich barw , z lubością wycierają sobie gęby Konstytucją , i jest ona obecnie najczęściej łamaną ustawą .I dlatego utraciła swoją pierwotną rolę .
Komuchy niech milczą! wy mieliście święto 1 maja!
Przepraszam, że nieśmiało zapytam: a skąd ks. Bernard Czernecki wie, że "Matka Boża (...) jest Królową Polski i sprawuje duchową opiekę nad narodem"? Dysponuje na to jakimś dowodem? Ma potwierdzenie zgody M.B. na objęcie polskiego tronu (którego nie ma) i Jej szczególne fory dla rodaków Dudy, Kaczyńskiego i Macierewicza?
Niech te wstrętne hipokryci w kieckach wołają o rozum i o przekwalifikowanie zawodowe bo ich kres w polsce jest bliski,mam nadzieję.
Fekwencja powala. Jak długo jeszcze miasto będzie dawało kasę na imprezy kościelne? Nikogo to już nie obchodzi. Może niech prezydent i zastępcy zapłacą z prywatnych środków, jak tak to lubią
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Mieszkańcy głosowali na Urgola Ia budowę aquaparku a prezydentem został Dulemba z ruinami kina. Ha ! ha ! takie mamy wybory w jastrzębiu. Demokracja w kartonowym państwie.
Czarne pasibrzuchy nie mają moralnego prawa zawłaszczać narodowego święta.
Kościół przyczynił się do obalenia konstytucji.
ciemnota