Krzaki i chaszcze w środku miasta. Czy Strefa Centrum wróci do miasta?
Można powiedzieć, że Strefa Centrum od lat „straszy” i to w samym środku miasta. Rosną tam chaszcze, krzewy, jest kilka stanowisk starodrzewu dębowego. Teren ten w żaden sposób nie jest wykorzystywany przez jastrzębian. Koncepcji zagospodarowania go było kilka, a jaki jest ich efekt – widzimy. Teraz miasto wyszło z inicjatywą nabycia tego obszaru. Ale jak właściwie powinno być zagospodarowane to miejsce?

Zacznijmy od początku, czyli kiedy powstawało miasto
Tereny określane jako Strefa Centrum zostały w latach 70. wywłaszczone przez Skarb Państwa, czyli odebrane ówczesnym właścicielom. Planowano tam utworzyć centrum administracyjno-usługowo-kulturalne budowanego miasta. Miała się tam znaleźć również wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa. Jak widać, z tych ambitnych planów nic nie wyszło, a „Strefa Centrum” jest raczej powodem do wstydu niż dumy. Trudno się dziwić, bo chaszcze w środku miasta nie są raczej oczekiwanym widokiem.
XXI wiek i znowu pojawiają się ambitne plany
W latach 2001-2007 o tereny upomnieli się byli właściciele lub ich spadkobiercy. Następnie zostały one wykupione przez prywatną firmę, która dążyła do komercyjnego zagospodarowania ich. Pod koniec 2019 r. zostały przeprowadzone konsultacje w sprawie zagospodarowania Strefy Centrum.

Ówczesny właściciel tych terenów, czyli firma Atrium Jastrzębie, zakładał, że będzie znajdować się tam nowoczesny obiekt rekreacyjno-usługowy. W jego skład wchodziłyby sale kinowe, kluby fitness i restauracje oraz budynki konferencyjno-biurowe i nowoczesne mieszkania, a wszystko to z maksymalnym poszanowaniem zieleni. Zlokalizowane pomiędzy nimi place z fontannami, oczkami wodnymi i zielenią miałyby stanowić miejsce spotkań i integracji.
W tej sprawie odbyły się trzy spotkania konsultacyjne z mieszkańcami. Do części jastrzębian przemówił projekt właściciela terenów, natomiast inni chcieliby tam widzieć coś w rodzaju parku miejskiego i byli przeciwni jakiejkolwiek inwestycji. Z tych ambitnych planów nic nie wyszło, o czym można przekonać się, udając na spacer w okolice Strefy Centrum.
Krzaki w środku miasta jak „straszyły”, tak dalej straszą
Obecnie, czyli w 2025 r., w Strefie Centrum, czyli w kwartale ul: Warszawskiej, Północnej, Porozumienia Jastrzębskiego i Sybiraków oraz od ul. Północnej - nie dzieje się nic. Prezydent Michał Urgoł dostrzega konieczność zagospodarowania tych nieruchomości.

- Jest ono wciąż bardzo istotne dla możliwości rozwoju centralnej strefy Jastrzębia-Zdroju, pozwoli na stworzenie przyjaznych przestrzeni oraz nowego wizerunku miasta. Rozwój Strefy Centrum będzie z pewnością impulsem do rozwoju i zagospodarowania mniej atrakcyjnych obecnie nieruchomości sąsiednich - uzasadnia prezydent.
Strefa Centrum została wystawiona na sprzedaż. Miasto jest zainteresowane
Aktualnie tereny określane jako Strefa Centrum są wystawione na sprzedaż. Prezydent Michał Urgoł zwrócił się do Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój o zgodę na nabycie tej nieruchomości. Argumenty, które mają uzasadniać tę decyzję, mówią o wykreowaniu w tym miejscu ważnych zadań.
- Chcemy pobudzić funkcje reprezentacyjne i usługowo-mieszkaniowe w centrum miasta, decydujące o jakości struktury urbanistycznej, standardach życia i czasowego przebywania, kształtujące nową przestrzeń publiczną. Pozwoli to także na wykształcenie nowych powiązań z obszarami zieleni w obrębie ulic: Warszawskiej, Porozumienia Jastrzębskiego, Sybiraków, Ronda Porozumienia Jastrzębskiego, al. Józefa Piłsudskiego – ul. Katowickiej. W sąsiedztwie Strefy Centrum zlokalizowany jest centralny węzeł komunikacyjny w obrębie dworca autobusowego przy ul. Sybiraków. Urzeczywistnia się także wizja budowy dworca kolejowego o silnym oddziaływaniu centrotwórczym – uzasadnia prezydent Michał Urgoł.
Urzędnicy podkreślają, że w Strefie Centrum należy zinwentaryzować drzewostan i dokonać jego oceny pod kątem wyznaczenia obszaru publicznej zieleni urządzonej. Warto dodać, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działki, którymi zainteresowany jest magistrat, znajdują się w strefach usług z dopuszczeniem obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m², są też fragmenty z tak zwaną zielenią chronioną.
O tym, czy miasto zdecyduje się na zakup działek leżących na terenie Strefy Centrum, zdecyduje Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój podczas lutowego (27 lutego) posiedzenia.
Jak państwo uważacie, w jaki sposób powinna być zagospodarowana Strefa Centrum?
Powiem tak: Urgoł i jego pisowskie zaplecze wywali 100 baniek na ten ugór i będzie to leżało odłogiem i gniło. Inwestycja na miarę tego tak zwanego MIASTA. Jak się lekką ręką wywala taką kasę w ugór - to ja dziękuję za takie zarządzanie. Ciekawe skad wezmą na zagospodarowanie. Co najwyżej krowy będzie można tam wypuscić niech se pożre trawy...
"W latach 2001-2007 o tereny upomnieli się byli właściciele lub ich spadkobiercy"
A konkretnie to ajatollah z Gornego to dostal, choc miasto moglo oddac zastepczy teren.
Nastepnie koles teren opylil.
Ajatollach teraz zasiada w radzie Fundacji JSW i udaje, ze robi miastu dobrze.
Odpowiedzialni za ten szwindel powinni poniesc konsekwencje.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Hahahaha hahahaha hahaha!!! Dobre!!!
Jastrzębianie czekają na zamknięcie kopalń.
Hahahaha hahahaha hahahaha!!!
Kiedy nie było kopalń w 1960 roku liczba mieszkańców to było 3.000 tys osób. W szczycie w 1991 roku 104.000 Na dzień dzisiejszy po likwidacji części kopalń w Jastrzębiu to 76.000 Po likwidacji reszty kopalń będzie armagedon! Getto!
Ale powodzenia w spełnianiu marzeń!
Jastrzębie nie podzieli losu Pszowa bo już jest jak Pszow. Puste, smutne, lekceważone, biedne. Wielu mówi wieś na Jastrzębie lub osada górnicza. Kopalnie tu niczego nie rozwinęły poza budową bloków czasami w bezsensownych miejscach. Popatrz na wygląd alei Piłsudskiego. Główna ulica JZdr i jaka ona szpetna
@Dopisankowej
Jesteś w wielkim błędzie chłopcze.
Jastrzębie nie podzieli losów innych miast.
Obecnie w JSW pracuje TYLKO 3 tys mieszkańców Jastrzębia. SWDziaków pracuje w JSW ponad 5 tys i prawie 3 tys rybnikersów i 2 tys żorzan.
Więc skończ chłoptasiu pisać takie bzdury.
ZAMKNIĘCIE JASTRZĘBSKICH KOPALŃ BĘDZIE WYBAWIENIEM DLA JASTRZĘBIA!!!
Jastrzębianie czekają na to.
@ankA_pisankA_
Z tego co piszesz to wnioskuję że masz jakiś problem z górnictwem.Tylko że chyba nie rozumiesz tego że Jastrzębie istnieje tylko dzięki górnictwu. Kiedy górnictwo przestanie istnieć Jastrzębie podzieli losy innych osad górniczych jak Pszów. Na razie zabierają się za Bzie.
Uporządkować, wyciąć chwasty, stworzyć alejki, wyciąć chore drzewa, usunąć śmieci, ustawić latarnie i mamy zielone płuca spacerowe. W Jastrzębiu kogo nie zapytać każdy może wejść że nie ma gdzie wyjść i nie ma zieleni.
Z Jastrzębia ludzie wyprowadzają się na potęgę! Albo po dostaniu emerytury wyprowadzają się do macierzy albo przeprowadzają się do pobliskich miejscowości. Jastrzębie jest traktowane jedynie jako miejsce pracy. Na pewno nie miejsce do życia.
do ~Mecenas_Jan_Paragraf (178.43. * .205)
"Ja proponuje , aby prezydent oraz radni zajęli się problemem dziur w miejskich ulicach , bo trzeba jeżdzić slalomem , bo to jest dużo ważniejsze dla mieszkańców."
Ale co się dziwić? Każdego dnia tysiące górników z SCI, SWD i SPS rozjeżdżają nasze drogi, żeby przyjechać do ko[palń JSW. Bo owszem, fajnie traktować Jastrzębie tylko jako dojną krowę, bo nikt przecież nie chciałby z tych pożal się Boże dojeżdżających górników mieć u siebie za oknem domu hałdy.
Tylko w Jastrzębiu nic się nie rozwija bo nikt nie dba o to miasto
Wszyscy robią w kopalniach albo czechy i każdy ma w dupie co tu będzie
Gdyby strefa była w Żorach to dawno by coś powstało
Rada Miasta ma swój pomnik to jest ten szkielet z tyłu kina centrum symbol nieudolności 40 lat niemocy. Dumna strefa centrum Sp. z o.o. Niech się przyznają Ci którzy podpisali się pod sprzedażą tych działek.
Strefa centrum, teren za biedronką na Wrocławskiej, jar południowy, kino centrum, las wokół OWN i wiele innych trenów i obiektów, które nie należą do miasta. Łatwo się rządzi takim miastem- nic nie trzeba umieć, wiedzieć, nic nie można zrobić, bo to nie nasze.
A tak swoją drogą, dlaczego nikt odpowiedzialny za wyprzedaż majątku miasta za grosze, nie poniósł za to odpowiedzialności...?
Najpierw zakaz psów na blokowiskach a ludzie sami się do roboty wezmą.
@Mieszkaniec73
Ale masz ubogi umysł.
Gdzie ty widziałeś w Żorach coś premium????? Nasłuchałeś się bajek i warczysz jak jork.
W Żorach powstają nowoczesne bloki, osiedla, apartamenty premium. W Jastrzębiu stawiają ławki dla żuli i myślą co dalej...
Urgoł nie potrafi pogonić motłochu z parku Zdrojowego i namiotów zlikwidować z pod Superka a on bierze się za strefę centrum KPINA ZE STARYCH LUDZI I ICH PSÓW.
Ja proponuje , aby prezydent oraz radni zajęli się problemem dziur w miejskich ulicach , bo trzeba jeżdzić slalomem , bo to jest dużo ważniejsze dla mieszkańców.
I przestańcie w końcu snuć te swoje fantasmagorie na temat tej mitycznej "Strefie Centrum" i o tych mistycznych inwestorach , którzy jadą chyba na wielbłądach z Dalekiego Wschodu .Niedługo minie rok od wyborów samorządowych , a w tej osadzie władza nadal nie wie w jakim celi zostałą wybrana przez mieszkańców.
do ~StraconeLata (94.172. * .243)
"...tory zerwane."
Ale za to w ich miejsce jest Żelazny Szlak Rowerowy, tak chętnie odwiedzany przez przyjezdnych.
No właśnie, bo dobrze jest mieć u kogoś zerwane tory i tam w ich miejscu szlak, niż u siebie zamiast kolei.
Sytuacja po Ani wygląda tak wszystko dookoła zniszczone hotel diament nie został po nim nawet kamień ,dworzec zabytkowy PKP zrównany z ziemią ,tory zerwane .Rynku w strefie centrum nie ma ,pizzy hut nie ma ,uczelni nie ma ,Aqua parku nie ma ,cinema czy choćby helios nie ma !Natomiast wczoraj gdzieś ktoś tu pisał Aneczka postawiła sobie w tym czasie dom.Pozdrawiam serdecznie podatnik .
Tam miała być wielka galeria z 8 salami kinowymi wszędzie gdzie są galerie atrium tak to wygląda u nas wybrali interes dzierżawcy psudo kina i wszystko stracone .Lata stracone ani maryjan ani Anusia nie przecięli tego interesu widać mieli w tym swój prywatny interes
Od 2003 roku Sławik blokował powstanie tam Tesco i centrum handlowego. Blokowal bo bał się o swój interes? Obecnie blokuje bo tez się boi i chce parku. Absurdalne i staroswieckie poglądy jakie reprezentuje Sławik i PiS razem z Urgołemzmieniają to miasto w zascianek. Prywaten interesy radnych biora góre nad dobrem miasta.
Bzdury o rzekomych dawnych włascicielach . Komuna padła i tereny miejskie sprzedawano za parę groszy znajomym.Teraz się wzbogacą. Moze prezydent Janecki wytłumaczy dlaczego się na to zgodził.
A może rozliczmy najpierw tych, którzy to sprzedali.I dlaczego nam to zrobili.
~Eugieniusz (37.31. * .50)
przecież napisałem, że może będzie... a to, że robi się projekt, czy już inny jest... hahahah, dużo w tym mieście było już projektów,
już wkopywano pierwsza łopatę,
już prawie coś zaczynało się dziać,
no... także tego...
a jak piszesz już o linii kolejowej to powiem jedną rzecz... wiadukt w bziu
Nudne już te co jakiś czas odgrzewane kotlety.
do ~Eugieniusz (37.31. * .165)
"Idealne miejsce pod nowoczesną deweloperkę z funkcjami usługowymi handlowymi i biznesowymi."
Centra biznesowe już masz i to nawet kilka, bo w okrąglaku z pokojami na godziny, przy Supersamie pod tym straszącym namiotem i w inhalatorium, gdzie każdego dnia zbiera się na posiedzeniach lokalna śmietanka towarzyska.
A ta deweloperka niby dla kogo miałaby być? Dla emerytów górniczych, nowych przyczajonych inwestorów, czy może dla młodzieży, ktróra tak licznie tutaj przybywa na nasze jastrzębskie uczelnie...
"Gdzie jest ta analiza może ktoś wie "
W śmieciach.
Nie przekazano jej nawet PKP.
Facet zrobił też analizę powrotu tramwajów do Cieszyna. Ta również wylądowała w śmieciach.
@Wujek Tomasza
Nie siej fermentu chłopcze!
Kolej będzie na 101 procent. Firma FONON ma już gotowy projekt linii kolejowej za grube miliony. Natomiast firma DOHWA projektuje dworzec Jastrzębie Centrum.
Jak masz ciut oleju pod włosami, to znajdziesz w internecie.
NIE SIEJ FERMENTU TROLLU.
Pamiętacie ? Był 22.09 2017 .....
Nowin 22.09.2017:
"Podziemny dworzec kolejowy pod Rondem Centralnym i dojazd do Katowic w czasie 58 minut. Tak miałaby wyglądać linia kolejowa w Jastrzębiu-Zdroju. Są to wnioski z analizy, której tematem były szanse odtworzenia kolei w mieście. Miasto wraz z partnerami z Czech otrzymało w 2016 roku dotację na przygotowanie analizy dotyczącej odtworzenie linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju. 22 września w Urzędzie Miasta podsumowano przygotowany dokument. Koszt odtworzenia kolei miałby opiewać na 76 mln zł."
Gdzie jest ta analiza może ktoś wie .
przecież kwota za ten teren będzie tak astronomiczna, że co poniektórzy radni będą mieli problem z policzeniem zer w kwocie...
i jeszcze
"wizja budowy dworca kolejowego o silnym oddziaływaniu centrotwórczym – uzasadnia prezydent Michał Urgoł"
kolei nie będzie a jak już jakimś cudem to za 30 lat... więc zagospodarowanie tej strefy miejskiej jest mniej więcej na równi z budową aquaparku w Jastrzębiu
Pewnie skończy się kolejną Biedronką
Idealne miejsce pod nowoczesną deweloperkę z funkcjami usługowymi handlowymi i biznesowymi.
Na obszarze między Sybiraków a Warszawską zrobić "Central Park". Teren uporządkować, wyciąć trochę drzew, krzaków, zrobić alejki, ławki. Przegonić bezdomnych i żuli.
I jest fajne miejsce do spędzenia czasu. Broń Boże, nie betonować, nie robić żadnej galerii.
Po co w tej mieścinie prezydent, dwóch vice, 23 radnych i cała rzesza urzędników, skoro połowa terenów nie należy do miasta tylko do właścicieli prywatnych? Nawet tereny niby należące do miasta nie mają jasnej sytuacji prawnej (patrz teren obok stadionu). Okazuje się, że tereny należące do miasta kwalifikują je do bycia miasteczkiem z burmistrzem i pięcioma radnymi. Ale nasi radni czują się bardzo ważni, zwłaszcza jak mają coś głosować, a tak właściwie nie mają pojęcia co głosują.
Ciekawe skąd Urgol i pisowcy wezmą 80-100 mln zł na to, żeby odkupić teren, który Janecki sprzedał? Wiadomo pójdą w kredyt, aby chaszcze odkupić. A skąd wezmą kasę na ich zagospodarowanie - to ich słodka tajemnica.
Teren nie należy do miasta , więc dopóki nie zostanie odkupiony od właściciela nie ma o czym rozmawiać .
W latach 70" kiedy u władzy był towarzysz Gierek , wywłaszczano ludzi z ich ziemi jak leciało , nikt ich nie pytał o zgodę zabierano ziemię i budowano bloki kopalnie itd .Dziś po latach właściciele i ich spadkobiercy upominają sie o swoje , czemu nie można się dziwić .
Pamiętam jak prezydent Anna Hetman powiedziała ... "W 2016 roku na tym terenie będzie wbita pierwsza łopata pod inwestycję "
Pani/Panie redaktor/redaktorze proszę śledzić sprawę, zrobić wywiady z naszymi radnymi jak zamierzają głosować.. to ważna sprawa żeby miasto nabyło te tereny. Kupi ktoś prywatny i kolejny śmietnik powstanie (jest takie ryzyko) jak pod supersamem - bez żadnej kontroli