JSW złożyła wniosek o koncesję na złożu "Dębieńsko 1". Wcześniej odmówiono Niemcom
Jastrzębska Spółka Węglowa SA 26 lutego złożyła wniosek o koncesję wydobywczą dla złoża "Dębieńsko 1".

JSW złożyła wniosek o koncesję na złożu Dębieńsko. Wcześniej odmówiono Niemcom
Przypomnijmy, że niedawno pisaliśmy o odmowie udzielenia koncesji spółce Silesian Coal z niemieckim kapitałem. - Tym samym zakończyło się postępowanie odwoławcze a organ koncesyjny utrzymał w mocy swoją pierwotną decyzję z 25 marca 2024 roku. Przyczyną wydania ww. decyzji wciąż pozostaje brak spełnienia jednego z wymagań formalnych przewidzianych w ustawie Prawo geologiczne i górnicze. Wnioskodawca nie przedstawił dokumentów świadczących o dysponowaniu zapleczem technicznym niezbędnym do prowadzenia zamierzonej działalności - informowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Teraz JSW wykonała swój ruch, składając wniosek o koncesję. Złoże „Dębieńsko”, które jest przedmiotem zainteresowania Spółki, stanowi pozostałość po byłej kopalni Dębieńsko, zlikwidowanej ponad 20 lat temu. Ocenia się, że w dotychczas nieeksploatowanej serii pokładów grupy 400 zalega jeszcze ponad 100 mln ton zasobów przemysłowych węgla, który ma dobre parametry koksotwórcze.
- Nie posiadamy szczegółowych informacji na temat jakości zalegającego tam węgla, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie geologicznych prac badawczych. Uzyskanie koncesji badawczej to dopiero wstęp do dalszego zagospodarowania złoża, będzie trzeba je zbadać, udokumentować i uzyskać decyzję środowiskową. Cały proces zajmie nam kilka lat – mówi Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW SA ds. technicznych i operacyjnych.
Złoże „Dębieńsko 1” jest położone wzdłuż zachodniej granicy kopalni Knurów-Szczygłowice. Pozyskanie tego złoża zdecydowanie powiększy bazę zasobową JSW SA oraz wydłuży żywotności kopalni, a także pozwoli na racjonalne zagospodarowanie zasobów węgla koksowego, który jest surowcem krytycznym dla gospodarki europejskiej.
Najpierw narzekają, że transformacja energetyczna przebiega zbyt wolno i że bez kopalni nie da się obejść, ale z drugiej strony, jak ma to ruszyć, skoro nie potrafią zaakceptować, że kopalnie powinny być stopniowo wygaszane? W takiej sytuacji powinni przeprowadzić konkretną restrukturyzację i zmniejszyć zatrudnienie o co najmniej 50%, tak jak w każdym dobrze zarządzanym zakładzie, jeśli chcą utrzymać się na rynku. Jedno wyklucza drugie...
A nie może złożyć wniosku o natychmiastowe zamknięcie kopalń?
JSW produkuje węgiel koksujący
Ale skąd ty boroku możesz o tym wiedzieć po co jest ten węgiel
Więc dla ciebie:
Jest to węgiel kamienny, z którego w procesie spalania otrzymuje się koks. Pozyskany z węgla koks jest stosowany jako wsad w hutnictwie żelaza i metali kolorowych, odlewnictwie oraz przemysłach: sodowym, grafitowym, wapienniczym, materiałów izolacyjnych, rolniczym, itp.
Kolejne wyrobisko, kolejne tapnięcia, kolejne zapadliska i proszenie się o kolejne wypadki podczas rabunkowego wydobywania, do którego my, jako zwykli normalni obywatele, będziemy dopłacali. BRAWO!
Po co im to potrzebne, by strate jestcze poglebic?