Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Ofiary były całkowicie zaskoczone śmiercią”

Mimo że od tej zbrodni upłynęło 81 lat, wciąż budzi duże emocje. Trudno się dziwić, ponieważ wymordowanie około 14,5 tysiąca jeńców, nawet w czasie wojny, nie jest czymś oczywistym. Oprawcy zadbali o to, aby ofiary do końca nie były świadome swojego tragicznego końca.

„Ofiary były całkowicie zaskoczone śmiercią”
Kwietniowe spotkanie w GHM było poświęcone zbrodni katyńskiej. Fot. KaBa

Kwietniowe spotkanie w Galerii Historii Miasta poświęcone było zbrodni katyńskiej i przypomniało o jej 81. rocznicy. Do Jastrzębia przybył dr Ryszard Mozgol, naczelnik Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W kwietniu 1940 roku 14,5 tysiąca polskich jeńców wojennych zostało wymordowanych przez Sowietów. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.

- Ofiary, czyli polscy oficerowie i policjanci, były całkowicie zaskoczone śmiercią. To była zaplanowana akcja wymordowania jeńców wojennych. Ogromna większość z nich została zamordowana zanim dotarła na miejsce pochówku. Mord dokonywał się w pomieszczeniu. Tam sprawdzano tożsamość i po upewnieniu się, że jest to właściwa osoba, była wyprowadzana do kolejnego pomieszczenia, gdzie następowała szybka egzekucja. Kat nie był widoczny dla ofiary i precyzyjnym strzałem w tył potylicy odbierał życie. Cała zbrodnicza procedura trwała minutę - relacjonował historyk.

Zbrodnia na polskich oficerach i policjantach, której symbolem stał się Katyń, przez dziesięciolecia okryta była zmową milczenia. W czasach PRL nie można było badać tego wydarzenia historycznego ani nawet o nim głośno mówić. Po upadku komunizmu i częściowym wydaniu przez Rosję dokumentów na ten temat zaczęto przywracać pamięć polskim ofiarom II wojny światowej wymordowanym przez Sowietów.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hardy12 (91.150. * .112) 3 godziny temu

Ale jest taki jeden kandydat na prezydenta RP nazwiska nie podam który podziwia Putina który prawie robi to samo co Stalin ,tylko nie hurtowo a detalicznie ja powiedział jeden polityk właściwie woźny nie ublizajac woźnym Minister Spraw Zagranicznych !!!!! ZGROZA