Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
O nowym Rafako mówiono już przy powitaniu na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 

Spotkanie bardzo szerokiego grona ludzi biznesu, polityki i innych sektorów życia społecznego to trzydniowy (23-25 kwietnia) Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jednym z otwierających to wydarzenie był marszałek Województwa Śląskiego...

Idealna porodówka? To się może udać! 

O tym dlaczego porody potrzebne są lekarzom, a anestezjolodzy porodówkom i jak walczyć o pacjentki w czasach, gdy rodzi się coraz mniej dzieci, z doktorem Michałem Kłosińskim – zastępcą kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego...

Jest decyzja prezydenta. 26 kwietnia dniem żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka 

Decyzją Prezydenta RP dzień pogrzebu Ojca Świętego ogłoszony zostaje dniem żałoby narodowej. Jak poinformował szef BPM, Wojciech Kolarski, dokument w tej sprawie trafi do premiera Donalda Tuska.

Czego chce młodzież? Czy kino i aquapark wystarczą? [FELIETON] 

Czego chce jastrzębska młodzież? To pytanie pojawia się ostatnio podczas spotkań, jakie prezydent Michał Urgoł organizuje z uczniami jastrzębskich szkół średnich. Pytanie to, a właściwie odpowiedź, jest bardzo ważna, ponieważ dotyczy...

Watykan ujawnia przyczyny śmierci papieża Franciszka oraz jego testament 

Udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa – to przyczyny śmierci papieża Franciszka. Stwierdził to oficjalnie prof. Andrea Arcangeli, dyrektor Zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego.

Nie żyje papież Franciszek. Był 266. następcą świętego Piotra 

Watykan przekazał smutną informację, w poniedziałek w oktawie Wielkanocnej zmarł Jorge Mario Bergolio SJ, był 266. następcą świętego Piotra.

Koszyczki z pysznościami poświęcone w parafii pw. Św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA] 

W Wielką Sobotę 19 kwietnia wierni tradycyjnie udali się do swoich parafii, aby poświęcić pokarmy. Tak też było w parafii pw. Św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju. 

Premia jednorazowa w JSW zostanie wypłacona jeszcze dziś. Ile pieniędzy wpłynie na konta pracowników? 

Skierowaliśmy do JSW pytania o termin wypłaty premii jednorazowej, wysokość premii, a także łączną kwotę, którą spółka przeznaczy na ten cel. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy z biura prasowego JSW.

JSW kolejny raz sięga po oszczędności. Tym razem mowa o skromnych stu milionach złotych 

Od początku roku władze JSW zdecydowały o wypłacie ponad połowy środków zgromadzonych w tzw. funduszu na czarną godzinę. W samym kwietniu na krok ten zdecydowano się dwa razy.

W Mszanie uczyli się gotować wielkanocny żur i barszcz biały [PRZEPISY] 

Tradycyjny śląski kwaśny na wędzonce i z białą kiełbasą czy nieco bardziej postny, ale również pyszny, orkiszowy, posypany posiekanym czosnkiem niedźwiedzim? O czym mowa? O jednej z potraw, której nie powinno zabraknąć na wielkanocnym...

Teodor Walenta

ur. 20.04.1882, zm. 16.04.1945

Urodził się 20 kwietnia 1882 r. w Pawłowie koło Raciborza. Był synem rolnika Mateusza i Apolonii z domu Pyttlik. W rodzinie kultywowano propolskie postawy. Po ukończeniu szkoły ludowej wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów w Valsalice koło Turynu i to pod ich opieką zdobył wykształcenie. Najpierw rozpoczął naukę w gimnazjum salezjańskim w Lombriasco i odbył nowicjat w Foglizzo w Piemoncie. Następnie ukończył studia uniwersyteckie w Mediolanie, Genui i Padwie. Święcenia kapłańskie z rąk kardynała Augusta Richelmy 29 czerwca 1909 przyjął w Turynie. Jako salezjanin przez 10 lat pracował w ośrodkach wychowawczych zgromadzenia we Włoszech. Zajmował się tam ewangelizacją młodzieży biednej, opuszczonej i zagrożonej.

W 1919 r. wrócił do Polski. Został nauczycielem języków obcych w gimnazjum salezjańskim w Oświęcimiu. Włączył się w działalność plebiscytową i powstańczą na Górnym Śląsku. Dzięki znajomości kilku języków został tłumaczem przy Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku oraz prelegentem w czasie wieców oświatowych organizowanych przez Polski Komisariat Plebiscytowy w Bytomiu. Założył również grupę Związku Towarzystw Polek w Syryni. Jako członek misji rządowej – obok ks. Teodora Kubiny, posłów na Sejm Ustawodawczy Hermana Liebermana i Józefa Buzka oraz lidera górnośląskiej PPS Józefa Biniszkiewicza – podróżował dyplomatycznie do Rzymu, gdzie nakłaniał Watykan oraz rząd Królestwa Włoskiego do opowiedzenia się po stronie polskiej w kwestiach dotyczących Górnego Śląska. Według niektórych źródeł brał udział w III powstaniu śląskim.

Zreorganizował i spolonizował gimnazjum w Mysłowicach. W latach 1922 – 1923 był katechetą gimnazjalnym oraz kapelanem w Zakładzie dla Umysłowo Chorych w Rybniku. W listopadzie 1923 r. został wikariuszem przy rybnickim kościele pw. MB Bolesnej. Od 1 września 1924 r. pełnił także funkcję wikariusza – substytuta w czasie podróży proboszcza ks. Tomasza Reginka do Ameryki Południowej. 4 sierpnia 1923 r. ks. Walenta poprosił Stolicę Apostolską o zwolnienie go z wypełniania obowiązków zakonnych. Zgoda nastąpiła 13 listopada 1923. Po okresie próbnym we wrześniu 1925 r. zdał egzamin proboszczowski a w 1927 r. został włączony w szeregi duchowieństwa diecezji katowickiej. Jego oficjalnej inkardynacji do diecezji katowickiej dokonał bp Arkadiusz Lisiecki. W latach 1925 – 1927 był wikariuszem i kierownikiem chóru przy kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Następnie pracował w charakterze wikariusza w parafii MB Różańcowej w Chropaczowie. 8 kwietnia 1929 r. otrzymał samodzielną parafię w Wilczy Górnej. Odnowił tam zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja.

1 maja 1934 r. ks. Walenta został proboszczem parafii św. Anioła Stróża w Gorzycach. W tym czasie wybudował m.in. kościół filialny w Olzie pod wezwaniem NMP Królowej Pokoju. W czerwcu 1933 roku został zatrzymany i pobity przez niemieckiego strażnika granicznego, co zostało uznane za odwet za przemówienie księdza wygłoszone w czasie święta 3 Maja.

Po wybuchu II wojny światowej stał się obiektem zainteresowania gestapo. W związku z jego propolską postawą w czasie powstań i plebiscytu zabroniono mu wykonywania jakichkolwiek czynności liturgicznych w kościele oraz posług kapłańskich w parafii. Mógł poruszać się tylko po terenie parafialnego ogrodu. Ocenia się, że ze względu na częściowy paraliż ciała uniknął wywózki do obozu koncentracyjnego. Miała go także ochraniać jedna z niemieckich rodzin, mieszkających w Gorzycach.

Koniec okupacji niemieckiej, będący zarazem początkiem okupacji sowieckiej przyniósł ks. Walencie śmierć. Podczas walk udzielił w piwnicy plebani schronienia grupie parafian. 16 kwietnia 1945 r. do piwnicy weszli żołnierze Armii Czerwonej. Chcieli od księdza wina, zaczęli też napastować przebywające w piwnicy kobiety. Kiedy ks. Walenta stanął w ich obronie został zastrzelony przez jednego z napastników. Jego ciało wrzucono do rowu przeciwlotniczego. Dopiero 3 maja 1945 jego zwłoki zostały przeniesione na cmentarz parafialny w Gorzycach i tam pochowane. Ks. Walenta spoczywa tam do dziś.

Za postawę w okresie powstań śląskich i plebiscytu a także w okresie międzywojennym księdza Walentę odznaczono Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Artur Marcisz


Autor korzystał m.in. z artykułu o ks. Teodorze Walencie w Encyklopedii Historii Kościoła na Śląsku.