Dlaczego dzieci zginęły w górach?
„Literatura na Wyżynach” - cykl spotkań poświęconych tematyce górskiej został zainaugurowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Na pierwszy ogień poszedł Maciej Piera, autor książki pt. „Siła przetrwania. Największe górskie tragedie”.

Dlaczego dzieci zginęły w górach? „Literatura na Wyżynach”
Maciej Piera to autor znanego wśród wielbicieli gór podcastu „Szczytomaniak”, a ostatnio także książki pt. „Siła przetrwania. Największe górskie tragedie”. Jastrzębianie mieli okazję spotkać się z nim w piątek i posłuchać o tym, co może wydarzyć się w górach, kiedy zabraknie odpowiedzialności.

Autor przedstawia w swojej książce tragedie górskie, które rozegrały się w Tatrach, pozostałych górach europejskich i na świecie. Podczas jastrzębskiego spotkania Maciej Piera, przedstawił kilka z nich. Chyba najbardziej do serca słuchaczy trafiła opowieść o wycieczce górskiej, w której zginęły dzieci szkolne, w szkockim paśmie górskim Cairngorm. Przyczyną śmierci było nagłe pogorszenie warunków pogodowych oraz brak doświadczenia górskiego jednego z opiekunów młodych turystów. Pomimo prowadzenia akcji ratunkowej, w której wzięło udział 50 pilotów Królewskich Sił Powietrznych oraz zespoły ratowników górskich, 5 uczniów nie udało się uratować - zamarzli, przykryci grubą warstwą śniegu.
Wycieczka w góry zawsze może być niebezpieczna
- Wyruszają w góry, niezależnie od tego czy są to Pieniny, czy Himalaje, zawsze należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się. Nieodzowna jest odpowiedzialność za siebie, a szczególnie młodszych uczestników wycieczki, odpowiednie rozeznanie trasy pod względem umiejętności i możliwości grupy. Często przyczyną tragedii były wygórowane ambicje prowadzących, ale też brak odpowiedniego doświadczenia z ich strony - mówił Maciej Piera.
Prowadząca spotkanie Agnieszka Witczak, zaprosiła mieszkańców na kolejne z cyklu „Literatura na Wyżynach”. W czwartek, 20 kwietnia, do Jastrzębia przyjedzie Wojciech Fusek, współautor książek pt. „Polskie Himalaje”, „Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu”, „GOPR. Na każde wezwanie”, początek o godzinie 18:00.