Co zrobić, gdy Twoje dziecko uciekło z domu? O co zapyta policja?
Wiadomość o zaginięciu szokuje rodzinę, bliskich i paraliżuje ich życie. Zwłaszcza gdy osoby zaginą nagle, bez wcześniejszych sygnałów, że coś jest nie tak. Czasem pozornie drobne problemy okazują się zbyt wielkim ciężarem. Powodów może być mnóstwo.

Przyczyny są różne
Od problemów w szkole, przez brak akceptacji w grupie rówieśniczej, po chęć przeżycia ciekawej przygody. Przyczyna zaginięć tkwi często w samym ognisku domowym. Nieporozumienia, przesadne wymagania rodziców czy strach przed karą – są problemami, które przerastają niejednego nastolatka. W sytuacji rozwodu rodziców, przesadnego skupienia się na pracy – ucieczka jest „krzykiem” nastolatka. Chce on w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Młodzież bardzo często organizuje „wagary” dla zwykłego popisu.
Ucz dziecko od najmłodszych lat
Najlepszym jednak działaniem jest zapobieganie tragedii. Okazuj dziecku zainteresowanie. Rozmawiaj z nim, pytaj o to jak spędza czas gdy nie ma Cię w domu i jakie ma plany. Sam możesz wyznaczyć mu jakieś zadania lub zaproponować co może robić w ciągu dnia. Zadbaj o to, by już od najmłodszych lat dziecko wiedziało, jak się nazywa, gdzie mieszka i kim są jego rodzice. Ucz je, by nie otwierało nikomu drzwi podczas Twojej nieobecności. Zwalczaj w nim naiwność i zbytnią ufność innym osobom. Zakaż przyjmowania prezentów od nieznajomych, oddalania się z nimi czy wsiadania do samochodu.
Co zrobić, gdy Twoje dziecko uciekło z domu?
Natychmiast zgłoś zaginięcie dziecka policjantom. Zabierz ze sobą fotografię zaginionego dziecka.
Postaraj się przypomnieć sobie jak Twoje dziecko było ubrane w dniu zaginięcia, czy ma jakieś znaki szczególne, które je wyróżniają wśród innych.
Sprawdź czy w pokoju Twojego dziecka jest coś co mogłoby dać Ci informacje o motywach jego ucieczki lub ewentualnym jego miejscu pobytu. Wskazanym jest sprawdzenie poczty elektronicznej Twojego dziecka oraz przejrzenie ostatnio odwiedzanych przez nie stron internetowych.
Przygotuj listę kolegów i koleżanek swojego dziecka. Postaraj się ustalić ich adresy zamieszkania oraz numery telefonów.
Ustal gdzie najczęściej Twoje dziecko spędza czas wolny.
W sprawie zaginionej osoby możesz zadzwonić do Fundacji Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych (tel. 116 000) lub wejść na stronę internetową www.itaka.org.pl .
Jeśli Twoje dziecko wróci do domu niezwłocznie poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji, celem odwołania jego poszukiwań.
Pamiętaj, że powrót Twojego dziecka to ważny moment. Między innymi od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera, zależy czy nie będzie on chciał ponownie uciec z domu.
Zgłoszenie zaginięcia
Kierując się do najbliższej jednostki policji w celu zgłoszenia zaginięcia osoby, należy być przygotowanym na to, że policjant poprosi o:
- podanie pełnych danych personalnych osoby zaginionej,
- aktualne zdjęcie osoby zaginionej,
- podanie cech wyglądu zewnętrznego z uwzględnieniem posiadanych znaków szczególnych,
- opisu ubioru w chwili zaginięcia z uwzględnieniem znaków firmowych,
- oznaczenie grupy krwi,
- opisanie przedmiotów posiadanych w chwili zaginięcia,
- podanie miejsca i okoliczności zaginięcia,
- rodzaju chorób, nałogów oraz charakter nawyków i skłonności, z uwzględnieniem prób samobójczych,
- określenie prawdopodobnych przyczyn zaginięcia, w kontekście sytuacji rodzinnej, zawodowej, konfliktów,
- podanie adresów osób i instytucji, do których mogła udać się osoba zaginiona.
Co należy do obowiązków policjanta, który otrzymał informację o zaginięciu osoby?
- niezwłocznie przyjąć zgłoszenie o zaginięciu osoby,
- zarejestrować osobę zaginioną w policyjnym systemie,
- utrzymywać stały kontakt z rodziną osoby zaginionej oraz udzielanie im informacji o stanie i przebiegu poszukiwań,
- na żądanie osoby uprawnionej powinien wydać potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia,
- powinien poinformować osoby zawiadamiające o najbliższym punkcie lub siedzibie organizacji udzielającej pomocy prawnej lub psychologicznej rodzinom osób zaginionych.
PAMIĘTAJ
Przekaż policji wszystkie informacje, nawet te, które mogą wydawać się mało istotne bądź wstydliwe, np. związane z trudną sytuacją w domu. Ma to duże znaczenie dla organizacji i skuteczności poszukiwań.
Pokaż wszystkim zaangażowanym w poszukiwania aktualne zdjęcie swojego dziecka. Może być nawet takie z telefonu komórkowego. Przypomnij sobie, w co dokładnie ubrane było Twoje dziecko lub sprawdź czego brakuje w jego garderobie. Będą cię o to pytać policjanci.
Jeśli zaginięcie przedłuża się, warto zrobić plakat informujący o zaginięciu i zostawić go w okolicznych miejscach: sklepach, restauracjach, kawiarniach, rozwiesić na słupach. To może pomóc znaleźć ewentualnych świadków zdarzenia. Możesz też skontaktować się z transportem publicznym w Twoim regionie i poprosić o umieszczenie plakatów w autobusach, a także o przekazanie informacji o zaginięciu kierowcom i motorniczym.
Spróbuj zachować spokój - dzięki temu będziesz mógł aktywnie pomóc w poszukiwaniach, udzielając policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojego dziecka.
Często w takiej sytuacji rodzice wpadają w panikę, wybiegają z domu szukać dziecka, to zrozumiałe. Warto jednak jakoś zaplanować poszukiwania, może się bowiem zdarzyć, że kiedy nie będzie nas w domu, dziecko wróci i zastanie zamknięte drzwi Tu znajdziesz dodatkową pomoc:
Korzystaj z mediów społecznościowych, im szybciej ewentualni świadkowie zobaczą ogłoszenia o zaginięciu, zdjęcie, rysopis, tym większa szansa, że zgłoszą się z informacją.
Powrót musi być początkiem zmian...
WARTO...
- nauczyć dziecko mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnić, jakim zagrożeniem jest podawanie swoich danych kontaktowych;
- zorganizować dziecku bezpieczną drogę ze szkoły (pod opieką osoby dorosłej lub w gronie rówieśników);
- znać przyjaciół i znajomych dziecka, interesować się jego sposobami spędzania czasu wolnego, nie oceniać jego znajomych, a ich zachowania;
- nie bagatelizować problemów swojej pociechy, nawet jeśli z naszej perspektywy wydają się błahe;
- nie zgadzać się, aby nastolatek podróżował autostopem
"gdy Twoje dziecko"
Mała literą, co to za maniera pisania zaimków z dużej litery.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem