Wiosna to czas, kiedy ósmoklasiści myślą o wyborze dalszej drogi kształcenia. Jastrzębskie szkoły średnie organizują dni otwarte, aby przybliżyć ofertę edukacyjną. W piątek i sobotę popularny „Korfanty” przeżywał prawdziwe oblężenie zarówno uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, jak i ich rodziców.
Jastrzębskie Targi Edukacji i Pracy zgromadziły liczne grono wystawców i sporo zainteresowanych mieszkańców. Hol Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego, gdzie odbyła się impreza, z trudem pomieścił wszystkich, którzy chcieli dowiedzieć się o ciekawych możliwościach zatrudnienia.
Pytanie postawione w tytule zadają sobie nie tylko młodzi absolwenci szkół i uczelni, ale także osoby poszukujące pracy. O tym, czy jest praca w Jastrzębiu-Zdroju, będzie można przekonać się już w najbliższy czwartek podczas Targów Pracy i Edukacji.
Kolejnym miejscem, które upodobały sobie jastrzębskie szczury, są okolice budynku należącego niegdyś do jednej z firm telekomunikacyjnych przy ulicy Harcerskiej. Sprawą zainteresował się przewodniczący zarządu osiedla Arki Bożka.
W Jastrzębiu rozgorzała dyskusja na temat reaktywacji kolei. Właśnie wycofano się z koncepcji znanej pod nazwą Kolej+. Jeszcze niedawno snuto wizję, że pociągiem dojedziemy do Katowic już w 2029 roku. Teraz, jeśli dobrze pójdzie, poczekamy dekadę. A może, rozglądając się po okolicy, da się znaleźć szybsze rozwiązanie? Samo czekanie...
Nikogo chyba nie trzeba specjalnie przekonywać, jaką rolę odegrało pięściarstwo w jastrzębskim sporcie. O czołowych zawodnikach było głośno nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dlatego właśnie powstała inicjatywa, aby stworzyć mural na ten temat.
29-letni górnik zatrudniony w Jastrzębskiej Spółce Węglowej potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Mężczyzna uległ wypadkowi pod ziemią w styczniu 2025 r. w kopalni Knurów-Szczygłowice. Doznał oparzeń III stopnia, które obejmowały 60% powierzchni ciała, poparzone zostały również górne drogi oddechowe.
Patryk Szklanny to uczeń popularnego „Korfantego”, jest członkiem grupy rekonstrukcji historycznej. Wspólnie z przyjaciółmi odtwarza bitwy II wojny światowej. Oprócz tego ma imponującą kolekcję artefaktów z tamtych czasów. To dla niego nie tylko hobby, ale prawdziwa pasja, która nie zna ceny. W rozmowie opowiada o swojej fascynacji...
Miasto stało się posiadaczem pustostanu, który znajduje się za kinem „Centrum”. Z kasy miejskiej wydano na ten cel kwotę 861 tys. zł. Zakup ma otworzyć nowe możliwości zagospodarowania strefy centrum.
W marcu 1945 roku, a więc równo 80 lat temu, Jastrzębie zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej. Współcześni mieszkańcy nie zawsze mają świadomość, że na naszej ziemi toczyły się zażarte boje. W popularnym „Korfantym” została przeprowadzona niecodzienna lekcja na ten temat. Można było nie tylko posłuchać o historii, ale także ją dotknąć.
Potrzeby obronne państwa mają coraz większe znaczenie, szczególnie w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą. Jedną z ważniejszych potrzeb jest zapewnienie opieki medycznej dla ludności na wypadek sytuacji kryzysowych. Wyznaczono zastępcze miejsca szpitalne.
Damian Gałuszka zmienił zdanie i wycofał swoją rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój. Uważa, że podjął ją pod wpływem presji i emocji. W złożonym oświadczeniu poinformował, że zamierza bronić swojego dobrego imienia.
Budynek, który kiedyś zajmował Powiatowy Urząd Pracy przy ulicy Pszczyńskiej, nadal stoi pusty. Podobnie jest z dawną siedzibą przedszkola. Podczas dorocznego zebrania na osiedlu Jastrzębie Górne i Dolne mieszkańcy interesowali się losem tych pustostanów.
Młodzi ludzie, którzy są na bakier z prawem, nie mogą liczyć na pobłażliwość wymiaru sprawiedliwości. O tym, że nie warto podejmować tego typu działań, przekonywała nadkom. Aneta Zacharjasz z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.
Zupełnie niedawno dowiedzieliśmy się, że Jastrzębie-Zdrój nie ma co liczyć na dojazd pociągiem do Katowic w ramach programu Kolej+. Wprawdzie w grze jest jeszcze plan związany z Centralnym Portem Komunikacyjnym, ale to pieśń przyszłości. Zastanówmy się, gdzie na tę chwilę możemy dojechać z Jastrzębia, ale autobusem. Jesteśmy...
- Dla naszych dzieci to jest zabójstwo! Wychodzimy z posesji i tuż za bramą samochód jedzie rozpędzony 50, a nawet więcej km/h. Gdzie jest nasze bezpieczeństwo i dlaczego władze miasta nic z tym nie robią? Przecież my nie mamy nawet chodników czy poboczy - mówił podczas zebrania osiedlowego z prezydentem jeden z mieszkańców ulicy Olszowej.
Uczniowie „Korfantego” kontynuują zajęcia związane z funkcjonowaniem samorządu w mieście. Tym razem młodzież rozmawiała z przewodniczącym Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, Damianem Gałuszką. Dyskusja była ożywiona. Młodzi ludzie zastanawiali się między innymi nad tym, kto rzeczywiście rządzi w Jastrzębiu.