W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.
W dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich oraz miejsca pamięci narodowej. Wielu z nas zapala symboliczny znicz. Organizowane są także zbiórki na rzecz Hospicjum Domowego im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC przy parafii św. Katarzyny i Opatrzności Bożej oraz Związku Harcerstwa Polskiego.
W dniu Wszystkich Świętych wspominamy osoby, które odeszły. Najczęściej są to bliscy. Wówczas palimy znicze na ich grobach. Są jednak miejsca w Jastrzębiu, gdzie nikt nie jest pochowany, a mimo to ludzie darzą je estymą. Jest też jeden grób szczególny - tych wszystkich, którym nie było dane się narodzić.
Cecylia Śmieja, pracownik Poczty Polskiej, odeszła na zasłużoną emeryturę po prawie 30 latach pracy. Mieszkańcy osiedla Staszica znają ją doskonale, ponieważ pracowała w placówce PP przy ulicy Opolskiej.
Dużą wagę przywiązuje się w ostatnich latach do segregowania odpadów. Niedawno na ulicach Jastrzębia-Zdroju pojawił się specjalny pojemnik na elektrośmieci. Jednak czy mieszkańcy z niego korzystają.
Rola biblioteki w środowisku szkolnym, jej pozycja w oczach uczniów i rodziców, a także potencjał w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań dzieci i młodzieży, to tylko niewielki wycinek tematów, o których dyskutowały bibliotekarki szkół jastrzębskich. Okazją do wymiany doświadczeń było spotkanie w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha...
Mieszkańcy osiedla Staszica czekają na uruchomienie linii komunikacji miejskiej, która łączyłaby osiedle z centrum. W tej sprawie do władz miasta złożono petycję.
Czy mamy rynek w Jastrzębiu-Zdroju? To pytanie pobudza do dyskusji. Każdy (prawie każdy) przecież wie, że rynku w naszym mieście nigdy nie było. Jednak ostatnio pojawiła się nowa przestrzeń miejska, która z powodzeniem może pełnić tę rolę.
W piątek uroczyście otwarto deptak w Zdroju. Wieczorem odbył się pokaz multimedialny fontann. Uwagę licznie zgromadzonych mieszkańców przykuwała ławeczka z doktorem Mikołajem Witczakiem, polskim właścicielem uzdrowiska.
Reprezentatywne Organizacje Związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformowały o tym, że pracownicy spółki otrzymają jednorazową nagrodę. Pieniądze mają wpłynąć na konta w przyszłym tygodniu.
W całym kraju trwają wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7:00 i zostaną zamknięte o godzinie 21:00. Głosować mogą pełnoletni obywatele Polski. Frekwencja w Jastrzębiu-Zdroju na godzinę 17:00 wynosi 52,50%.
Z bezpłatnej komunikacji na terenie Jastrzębia-Zdroju mogą korzystać dzieci i młodzież oraz studenci. Już niedługo także pozostali mieszkańcy dołączą do tego grona. Darmowych przejazdów mogą spodziewać się po nowym roku.
Czy spory, kłótnie, a czasami czyny, za które grozi kara, zawsze muszą skończyć się w sądzie? Niekoniecznie, możemy uniknąć nieprzyjemnego widoku składu sędziowskiego, zeznań i wszystkiego, co się z tym wiąże. Tak, jest to możliwe, jeśli skorzystamy z pomocy wykwalifikowanego mediatora. Pozwala to zaoszczędzić, czas, nerwy, a nawet pieniądze.
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego, a dokładnie klasy o profilu fotograficznym zrealizowali projekt pt. „Gwiazdy Jastrzębskiego Sportu”. Przedsięwzięcie powstało przy współpracy ze Stowarzyszeniem Jastrzębski Sport. Wystawa wpisuje się w jubileusz 60-lecia miasta Jastrzębie-Zdrój. Jest też jednym z wydarzeń...
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd był współfinansowany przez program „Poznaj Polskę” 2023.
Uczniowie szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczyli w wycieczce do stolicy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”. Dzięki temu mogli przekonać się, jakie atrakcje kulturalne oferuje Warszawa.
Imię Zesłańców Sybiru otrzymała Szkoła Branżowa II Stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, wchodząca w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Uroczystości z tym związane odbyły się we wrześniu, kiedy wspominany jest atak Związku Sowieckiego na Polskę - 17.09.1939 roku.