Nie zawsze mieszkańcy Rybnika i Jastrzębia wiedzą, że łączy ich postać świętego Jana Nepomucena żyjącego w drugiej połowie XIV wieku. Jego kamienną figurę można zobaczyć teraz na szczycie fontanny z rybnickiego rynku, ale niegdyś znajdowała się w okolicy obecnego Urzędu Miasta w Jastrzębiu. Natomiast drewniana figura świętego...
W piątek odbył się kolejny protest Wolnych Związków Zawodowych Sierpień 80 przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Działacze zostawili na tablicy ogłoszeń pismo do prezesa JSW Tomasza Cudnego, w którym sprzeciwiają się niesprawiedliwemu rozdysponowaniu premii motywacyjnej dla pracowników.
Dwa niewidome psiaki, przebywające w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju, otrzymały w lipcu nowe, lepsze życie, dzięki fundacji Projekt Kosma Pomagamy Psim Seniorom.
W najbliższą sobotę w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się giełda pamiątek sportowych. Będzie to doskonała okazja do wymiany, zakupu gadżetów związanych z klubami sportowymi.
Kiedy załopocze śląska flaga nad Jastrzębiem? W końcu nasze miasto leży na Górnym Śląsku tuż obok średniowiecznych ośrodków, takich jak Żory, Wodzisław Śląski czy Rybnik. Wprawdzie duża część mieszkańców przyjechała z innych części Polski, jednak nie można odcinać się od tożsamości regionalnej tej ziemi.
Magazyn National Geographic Polska ogłosił konkurs „Cuda Polski 2023”. O tym, która propozycja wygra, zdecydują internauci. Wśród atrakcji z naszego województwa znajduje się Żelazny Szlak Rowerowy. Głosować można jeszcze w sobotę i niedzielę.
Weronika jest mieszkanką naszego regionu. Od lat leczy się psychiatrycznie. Niestety, w ośrodkach tych panują - jej zdaniem - przerażające i nieludzkie warunki. Dziewczyna zbiera na leczenie poza NFZ. Można ją wesprzeć na portalu zrzutka.pl
Sędzia Igor Tuleja przyjedzie do Jastrzębia-Zdroju w ramach spotkań obywatelskich pod nazwą Przystanek Tour de Konstytucja. Spotkanie odbędzie się w piątek, 28 lipca w Parku Zdrojowym.
Co jakiś czas pojawiają się zarzuty, że Jastrzębie-Zdrój jest pustynią kulturalną, taką przysłowiową, zabitą dechami wsią. Jeśli nawet coś się dzieje, jak na przykład imprezy z okazji święta miasta, to sporadycznie. Postawmy sobie pytanie: prawda to czy fałsz?
Osiedle Morcinka liczy około 3,5 tysięcy mieszkańców. Można powiedzieć, że ma charakter kameralny. Obfituje w liczne tereny rekreacyjne i wypoczynkowe. Jak mówi przewodniczący zarządu osiedla Grzegorz Mosoń: „Tu warto mieszkać”. Obecnie pełni drugą kadencję na tym stanowisku, jest mieszańcem osiedla od 48 lat.
Wyzwanie, które postawiło przed sobą dwóch jastrzębian - przepłynięcie rzeką Wisłą do Bałtyku zostało wykonane. Zadanie zrealizowali w czasie nieco ponad dwóch tygodni. W poniedziałek panowie postawili swoje stopy na piaszczystej, morskiej plaży.
Bilet wakacyjny jednodniowy cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród pasażerów, na co wskazują pierwsze raporty sprzedaży. Tylko w czasie pierwszego weekendu od wprowadzenia przez Koleje Śląskie tej wakacyjnej oferty, ponad 500 podróżnych skorzystało z tej możliwości podróżowania.
Materiał partnera
Jastrzębianka Agata Sawicka napisała książkę pt. „Zapisane w sercu”, której akcja dzieje się w czasach II wojny światowej na Wołyniu. Książka będzie mieć premierę 12 lipca i zostanie wydana przez Wydawnictwo Dragon.
W sobotę odbyła się msza święta pogrzebowa ks. Janusza Rudzkiego, proboszcza parafii pod wezwaniem św. św. Apostołów Piotra i Pawła w sołectwie Bzie. Na uroczystość przybyły arcybiskup katowicki Adrian Galbas wraz z biskupem pomocniczym Markiem Szkudło.
W piątek w Parku Zdrojowym zaprezentowano filmy Polskiej Kroniki Filmowe z lat 70. i 80. XX wieku, dotyczące Jastrzębia-Zdroju. Pokaz cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Ciepły, lipcowy wieczór sprzyjał spacerom, a projekcja była świetnym początkiem weekendu
O tym, że dwóch jastrzębian płynie kajakiem Wisłą do Bałtyku już pisaliśmy. Kolejna dwójka podjęła sportowy challenge - panowie przejechali na rowerach od źródeł królowej polskich rzek do jej ujścia. Wykazali się dobrą kondycją i samozaparciem.
Stowarzyszenie "Jastrzębski Sport", chociaż ma dopiero cztery lata, to już dało się poznać z prężnej działalności. Pasjonaci z tej organizacji, upowszechniają wiedzę z różnych dyscyplin sportowych, uprawianych amatorsko i zawodowo w naszym mieście. Do swojej pracy angażują młodzież, która chętnie uczestniczy w ciekawych przedsięwzięciach. ...