Ambulanse typu C, w porównaniu do pozostałych typów, są najbardziej zaawansowane. To właściwie ruchome jednostki intensywnej opieki, przystosowane do transportu, leczenia i monitorowania pacjentów. 11 takich pojazdów trafiło do różnych stacji pogotowia na całym Śląsku, jedna z nich do stacji w Jastrzębiu-Zdroju.
Uczniowie „Korfantego” już są myślami w 2023 roku, kiedy wiosną wyjadą na praktyki zawodowe do Portugalii. Młodzież wyruszy do Lizbony, gdzie nie tylko będzie doskonaliła się w swojej przyszłej profesji, ale również poznawała kulturę tego miasta, jak i całego kraju.
Przebudowa pochłonie blisko 40 milionów złotych. Zgodnie z umową, jaką Jastrzębie podpisało z firmą budowlaną, prace mają się zakończyć w pierwszej połowie 2024 roku. Prezydent Anna Hetman tłumaczy, że przebudowa pokopalnianej łaźni jest jednym z symboli transformacji symboli górniczych w mieście.
Jastrzębie-Zdrój zyska połączenie kolejowe z Katowicami, dzięki Rządowemu Programowi Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie zadania „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”...
Pracownicy firmy Szkolenie i Górnictwo w JSW otrzymają więcej za tak zwane „flapsy”, czyli posiłki profilaktyczne. Porozumienie w tej sprawie podpisano 27 grudnia. Od 1 stycznia 2023 wzrosną także wynagrodzenia w firmie.
O tym jak ważna jest funkcja sekretarki nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie w samorządzie można mówić o pewnej misji sekretariatu. To właśnie tam na przestrzeni kilku lat wiele się zmieniło.
Znamy już pierwsze produkty, wpisane na listę jastrzębskich Produktów Lokalnych. Ma to zachęcić do korzystania z usług miejscowych przedsiębiorców. Chodzi też o wzmocnienie rodzimych firm, poprzez przedstawienie ich oferty.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli wątek śledztwa, dotyczącego dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na automatach. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 35 osobom, w tym 10 funkcjonariuszom Krajowej...
Stara wiślańska karczma kryje ciekawe tajemnice. Niegdyś, w XVIII wieku, była schronieniem dla ludzi przychodzących z odległych przysiółków na nabożeństwo do kościoła ewangelickiego. Korzystały także z niej dzieci uczęszczające do szkoły. Teraz w budynku mieści się muzeum, skrywające wiele ciekawych eksponatów i opowieści.
Szczepienia dla dzieci uchodźców są bezpłatne i obowiązuje je polski kalendarz szczepień. Brakujące można szybko uzupełnić. Pediatra dr n. med. Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka, ekspertka kampanii „Powiedz TAK szczepieniom”, wyjaśnia, dlaczego warto zachęcać naszych gości do szczepień.
Z deklaracji kierowców mieszkających w Jastrzębiu-Zdroju wynika, że prawie 26% z nich odpowiada za przynajmniej jedną szkodę komunikacyjną. Taki wynik oznacza, że to dawne uzdrowisko uplasowało się w pierwszej połowie zestawienia największych ośrodków w Polsce pod względem liczby kierowców deklarujących szkody. Z danych wynika, że...
Zwyczaj budowania szopki bożonarodzeniowej, tak chętnie kultywowany w naszych czasach, pochodzi z IV wieku, kiedy chrześcijaństwo przestało być prześladowane w Cesarstwie Rzymskim. Obecnie w kościołach można oglądać szopki, przedstawiające narodzenie Jezusa.
Wśród uczniów i nauczycieli pojawiają się sugestie, jakoby w mieście w okresie między przerwą świąteczną, a feriami miałoby zostać wprowadzone nauczanie zdalne w szkołach. Okazuje się, że to nie do końca prawda, choć niektórzy uczniowie faktycznie będą przebywać w tym czasie w domach.
Przed pierwszymi zawodami noszono śnieg w skrzyniach i koszach, aby wysypać je na skocznię narciarską, usytuowaną nad jednym ze zboczy, opadającym do Doliny Mikołaja w Parku Zdrojowym. Jednak w nocy z piątku na sobotę obfite opady białego puchu ucieszyły wszystkich. W niedzielę można było rozegrać pierwsze jastrzębskie zawody w skokach...
Święta Bożego Narodzenia gromadzą rodziny przy wigilijnym stole. Pada wiele życzeń, głównie dotyczących naszych relacji międzyludzkich. Jakie są - takie na co dzień, nie tylko od święta. Czy poza tradycyjnym i trochę zdawkowym „dzień dobry”, mamy ze sobą jakiś głębszy kontakt?
Czym różniła się sośnina od choinki? Dlaczego gospodarze straszyli drzewa siekierą? I jaka była symbolika rzucania ziarnem w proboszcza? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.
Od siedmiu lat, jastrzębianin Michał Bałazy wraz z przyjaciółmi organizują Wigilię dla Seniorów, podopiecznych Domów Seniora ze Śląska Cieszyńskiego. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach zaproszono nieco ponad 200 osób, by wspólnie spędzić czas, smakując wigilijnego barszczu oraz tradycyjnej ryby.