Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Most w chmurach? Dobry pomysł na wycieczkę [WIDEO]

Czy chcielibyście się przejść po moście zawieszonym wśród chmur? Nie, to nie są jakieś fantastyczne marzenia, ale rzeczywistość. Wprawdzie nie w Polsce, bo w czeskiej miejscowości Dolni Morava, ale z Jastrzębia to jakieś 200 km, czyli około trzech godzin jazdy samochodem albo autobusem wycieczkowym.

Most w chmurach? Dobry pomysł na wycieczkę [WIDEO]
Warto przejść się po moście Sky Bridge 721. Fot. KaBa

Dolni Morava znajduje się tuż przy granicy polsko-czeskiej, w Sudetach Wschodnich, a dokładnie w Górach Orlickich. Warto dodać, że jest to w okolicach polskiej Kotliny Kłodzkiej. Czeska miejscowość znana jest z tego, że w 2017 roku otwarto tam, z myślą o turystach, „Ścieżkę w Obłokach”. Od tego czasu wzrosło zainteresowanie regionem. Jednak jeszcze większym hitem okazał się oddany do użytku w 2022 roku „Most w Obłokach”.

Uważa się, że jest to najdłuższy wiszący most na świecie. Dla zobrazowania tej atrakcji podajmy liczby, które go charakteryzują:

Sky Bridge 721 w liczbach

    • Długość - 721 metrów,
    • Szerokość - 120 centymetrów,
    • Wysokość - 1100 metrów n.p.m.,
    • Wysokość nad ziemią - 95 metrów,
    • Liny nośne - 6, każda mogąca utrzymać 360 ton,
    • Liny wiatrowe - 60, ich zadaniem jest stabilizowanie konstrukcji,
    • Czas budowy – 2 lata.

Widok zapierający dech w piersiach

Warto przejść się tym mostem, który chociaż bezpieczny, może dostarczyć nieco emocji. Jednak nie mniej ciekawe są widoki, które możemy podziwiać. A więc co zobaczymy z Sky Bridge 721 Dolni Morava? Ujrzymy malowniczą dolinę, przez którą przepływa rzeka Morava, Masyw Śnieżnika (przez szczyt biegnie granica polsko-czeska), Pasmo Jesioników, Suchý Vrch i Karkonosze. To atrakcje natury geograficznej. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć, jak osoby o mocnych nerwach i niemałych umiejętnościach balansują na linie zawieszonej pomiędzy dwoma szczytami górskimi: Slamník i Chlum, albo uwiązani na specjalnych uprzężach rzucają się z mostu.

Jak dostać się na Sky Bridge 721?

To, że musimy dojechać do miejscowości Dolni Morava, jest jasne. Zbliżając się do celu, z daleka zobaczymy wybijającą się w krajobrazie „Ścieżkę w Obłokach”. U podnóża góry Slamník znajduje się parking oraz hotel. Miejsce to ma bogatą infrastrukturę turystyczną. Stamtąd wyznaczony jest szlak dla amatorów pieszych wędrówek. Jest jednak i druga opcja dotarcia do mostu – można wykupić bilet na kolejkę i wygodnie wyjechać na górę. Wtedy z łatwością dojdziemy do „Ścieżki w Obłokach” jak i Sky Bridge 721. Znajduje się tam także całkiem przyjemny lokal gastronomiczny, przypominający architekturą schronisko górskie. Można zamówić w nim specjały kuchni czeskiej.

„Most Czasu”, czyli jak historia tworzy ludzi

Po przejściu mostu należy wrócić do punktu wyjścia. W tym celu wyznaczona jest krótka trasa, z której można podziwiać most z nieco innej perspektywy, ale też przygotowano ścieżkę dydaktyczną pod nazwą „Most Czasu”. Jest to 9 tablic na temat historii lokalnej i przyrody. Dla chętnych stworzono grę interaktywną z ciekawymi historiami. Turysta dowiaduje się m.in. o ok. 250 budowlach fortecznych, które stanowiły linię obrony Republiki Czeskiej na wypadek zagrożenia z nazistowskich Niemiec. Jeden z takich lekkich schronów, tak zwanych rzopików, znajduje się na wspomnianej trasie. Ścieżka edukacyjna opowiada również o dawniejszych dziejach tych ziem, ukazując je w sposób barwny i interesujący.

Trzeba przyznać, że Czesi są mistrzami w tworzeniu infrastruktury turystycznej. Wprawdzie w kwestii, czy powinno się ją rozbudowywać, czy zostawić góry i inne rejony w naturalnym stanie, zdania są podzielone. Jednak przybliżenie piękna gór jak największemu gronu ludzi i skłonienie ich do zainteresowania przyrodą oraz historią zasługuje na uznanie. Zresztą, nasi południowi sąsiedzi są znani z tego, że rekreacja i turystyka odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Plecakweekend (91.94. * .212) 7 godzin temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Prawdziwy Polak patriota, podróżnik i turysta weekendowy jeździ pociągami. Autem to można jechać na zakupy do miasta ale zdecydowanie trzeba sobie od niego odpocząć w weekend. Jadąc autem bogacimy obcych szejków. Jadąc pociągiem rozwijamy kraj. Nie ma pociągów w Jastrzębiu? A jaki problem podjechać do bardziej cywilizowanych miast? Do Wodzisławia, Rybnika, Pszczyny to kawałek.

~Do_internetowego_kasztana (37.31. * .175) 18 godzin temu
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Czecitocieniarze (176.3. * .74) 20 godzin temu
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~fanklubprezesa (46.223. * .101) 20 godzin temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chmur jakoś nie widać, za to tytuł jest śliczny....

~Terazmy (176.3. * .74) 22 godziny temu
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nudy.
Ten mostek daleko ma do spływów Szotkówką i Łaźni.
Zamykająca dech w piersiach interaktywna wystawa i mrożący krew w żyłach życiorys górnika przewodnika to dopiero coś.

~ZacofaniPolitycy (91.195. * .211) 22 godziny temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"TO TRZY GODZINY JAZDY SAMOCHODEM" albo turystycznym autobusem .
A czemu nie koleją ?
A no tak POwcy i PiSiory jej nie odbudowują w Jastrzębiu-Zdroju